Sportoviště Škodaland u borské přehrady se bude rozrůstat. Třetí městský obvod přikoupil více než 1,3 hektaru okolních pozemků, za což vydal více než osm milionů korun. Stavět se ale zatím nebude.

„Musíme počkat na možnost nějaké dotace," uvedl starosta trojky Radislav Neubauer (ČSSD). Pozemky, které obvod ve spolupráci s magistrátem zakoupil, chce zatím využívat jako parkoviště. „Současné už nestačí, do Škodalandu jezdí hodně lidí," argumentuje starosta.

Jenže i když se ani zdaleka ještě stavět nebude, u borské přehrady kvůli tomu skončil kemp, kdysi vyhlášený svým zaměřením na nudisty. Právě do míst, kde léta fungoval, se má Škodaland někdy v budoucnu dál rozpínat. Kemp už ale letos neotevře. „Úřad rozeslal výpovědi, končí se," zlobí se Vlastislav Mařík, který existenci kempu hájí.

Tvrdí, že do kempu jezdily desítky karavanů a na pláži se v létě pohybovalo denně až 200 lidí. „Alespoň třetina kempu by mohla zůstat zachována," míní. A přidávají se k němu další. Argumentují výhodnou polohou u dálnice i tím, že desítky turistů si tam zvykly jezdit.

Areál u přehradyByl postaven mezi roky 2009­2010 za starosty Jiřího Strobacha (tehdy ODS). Na pěti hektarech je řada sportovišť či koupací jezírko. Stavbu za desítky milionů Kč prověřuje policie kvůli částce až 20 milionů Kč jako rozdílu mezi tím, co bylo ve Škodalandu fakturováno a skutečně odvedeno. Policii zajímá i stavba jezírka.

Třetí obvod vidí čísla jinak. Podle starosty Neubauera jde jen asi o dvacítku lidí, kteří sem chodí za rekreací. Tvrdí, že jim chce vyhovět a nabídl jim možnost využívat plochu ještě 
v letošní sezoně.

„Museli by tam ale platit nájem a starat se tam o to včetně úklidu a sekání trávy," zdůrazňuje Neubauer. Druhá strana je přesvědčena o tom, že obvod by měl mít na zachování rekreační části sám zájem.

Rozšíření Škodalandu směrem k vodní ploše přehrady má podle Neubauera logiku. „Chceme tam další hřiště na minikopanou, tenisové kurty a další sportoviště," podotýká starosta. Připouští, že je to ale hudba budoucnosti, protože bez dotace se stavět bude těžko. „Ale musíme být připraveni na to, až přijde. Je třeba mít připravený projekt," vysvětluje Neubauer.

Čelí přitom kritice, že osm milionů korun za přikoupení pozemků o výměře více než 13 tisíc čtverečních metrů je příliš vysoká cena.

„Na vše sedí znalecké posudky. Potvrzují cenu cca 600 korun za čtvereční metr," říká Neubauer.

K ceně má výhrady opozice. „Už z letmého pohledu do katastrální mapy se jedná o pozemky bez vlastní přístupové cesty, okolní pozemky s možností příjezdu jsou v majetku města," uvedl zastupitel trojky Jan Fischer (JSNS) s tím, že 
z pohledu odborníků jsou pozemky téměř neprodejné.