Energetika zažívá boom

„Jaderná energetika zažívá opět boom a rýsují se pro nás velké zakázky v tuzemsku i zahraničí. První velký kontrakt bychom měli podepsat zhruba za 14 dní,“ uvedl předseda představenstva ŠJS Miroslav Fiala.

Jedná se o obnovu systémů řízení reaktorů jaderné elektrárny Dukovany. Zakázka pro ČEZ přesahující čtyři miliardy korun obsahuje výměnu analogových systémů řízení za digitální a měla by prodloužit životnost reaktorů minimálně do roku 2025. ŠJS bude zakázku plnit do roku 2015.

„Jedná se o druhou etapu projektu obnovy řízení, která zahrnuje takzvaný modul tři a čtyři (M3 a M4). Už teď pracujeme na M1 a M2. Tato etapa začala v roce 2000 a skončí v roce 2009. Její hodnota je šest miliard korun,“ vysvětlil obchodní ředitel ŠJS Jiří Demiš.

Mimo zakázky v Dukovanech se ŠJS uchází o dostavbu třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny ve slovenských Mochovcích, což představuje kontrakt za 10 až 15 miliard korun. Výběrové řízení má být vypsané do konce roku. Dodavatel bude vybrán v příštím roce.

Velkou naději na úspěch má Škoda také ve výběrovém řízení na modernizaci reaktorových hal v Dukovanech a Temelíně, kde se jedná o objem zakázek v jednotkách miliard korun. Výsledek tendru oznámí ČEZ v řádech týdnů až měsíců.

Mimo výběrových řízení, kterých se ŠJS přímo účastní, se může významně podílet i na dostavbě jaderné elektrárny v Belene v Bulharsku. Výběrové řízení na zakázku za hruba 100 miliard korun sice konsorcium firem v čele se ŠJS sice nevyhrálo, ale vítěz tendru ruský Atomstrojexport se stal loni skrz majetkovou strukturu obou do té doby konkurenčních firem partnerem ŠJS. „Je pravděpodobné, že Škoda bude pro Atomstrojexport vyrábět celý reaktor,“ uvedli už v červnu zástupci ruského strojírenského gigantu OMZ, který Škodu JS vlastní a je zároveň sesterskou firmou Atomstrojexportu.

Jaderná energetika zažila úpadek na přelomu 80. a 90. let. Mohl za to i neštěstí v Černobylu a podle Fialy i politika Evropské unie. „Je ale prokázáno, že jaderná energie je nejlevnější a ekologicky velmi čistá, takže se svět k jádru vrací,“ uvedl Fiala i s příklady zemí, kde lze očekávat velký rozvoj jaderné energetiky. Jedná se o Čínu, USA, Indii, Francii, Rusko, Ukrajinu, Polsko, Maďarsko a další.

JS splní ambiciózní plán

Zakázka pro Dukovany pomůže ŠJS splnit letošní ambiciózní plán. Podle něho měla firma získat zakázky ve výši čtyři miliardy korun, utržit 2,7 miliard a vytvořit hrubý zisk 165 milionů korun. „Mělo by se nám to povést dodržet. Získané zakázky odhadujeme dokonce ve výši 5,5 miliardy korun,“ uvedl Demiš. Loni firma získala zakázky za 1,12 miliardy korun, vytvořila tržby 2,2 miliardy a hrubý zisk 240 milionů.

Získávat lidi je stále těžší

„Pro modernizaci řídících systémů M3 a M4 v Dukovanech máme již připraven tým lidí, který doplníme zhruba o deset dalších pracovníků,“ uvedla personální ředitelka firmy Kateřna Říhová. Podle ní by získat takové množství pracovníků neměl být problém. Nabrat stovky lidí pro potřebu dalších zakázek je ale v Plzni velmi těžké a situace se stále horší. „Nabíráme jak zkušené kovoobráběče od jiných zaměstnavatelů, tak učně, které tu máme už od třeťáku a vychováváme si je. Špatné je, že do oboru se hlásí stále míň a míň lidí. Každý chce dnes dělat gymnázium. Špičkový pracovník v dělnické profesy přitom u nás má mzdu hodně nad celorepublikovým průměrem,“ říká personalistka.

Podobná situace je také u inženýrů. Na Západočeské univerzitě už není obor specializující se na výchovu jaderných techniků. Zaveden má být opět až od školního roku 2009/10.