Stovky běžců se vydaly v sobotu před polednem z náměstí Republiky na více než jednadvacetikilometrovou trať centrem Plzně, aby pokořily půlmaraton v závodě Škoda fit půlmaraton. Mezi běžci jste mohli na trati zahlédnout majitele plzeňského hokejového klubu Martina Straku nebo jeho kolegu a radního města pro sport Michala Dvořáka, triatlonistu Přemysla Švarce, který nakonec vyhrál, ultramaratonce, propagátora a trenéra běhu Miloše Škorpila nebo ´otce a zakladatele závodu´ a šéfa dozorčí rady Škody Transportation Josefa Bernarda s manželkou Gabrielou.

"Přiznám se, že jsem přepálila začátek a poznala jsem to asi na pátém kilometru, kdy mě předbíhal Miloš Škorpil. Pak jsem zpomalila. a když jsme probíhali Borským parkem, tak jsem záviděla lidem, co tam lízali zmrzlinu. Odpoledne si ji taky určitě dám," usmívala se v cíli Gabriela Bernardová.Na prsou měla startovní číslo 1, její muž dostal dvojku. Do cíle doběhli spolu s časem 1 hodina 49 minut, 30 sekund.

"Vytáhl jsem to hodně brzo na začátku a neuvědomil jsem si, že to není jen po rovině," poznamenal Bernard, hned co proběhl cílovou páskou. Řekl, že je velmi spokojen s letošní účastí na běžeckém závodě a věří, že se bude v příštích ročnících ještě zlepšovat. "Je to mimo jiné o lidech, co běhají a také jezdí na kolech. Řada z nich už měla naplánované letošní závody třeba rok dopředu mimo náš termín, ale to vychytáme a zlepší se to," dodal Bernard. Na dotaz, kolik kilometrů si dá zítra, poznamenal, že jen něco mezi pěti až šesti, na rozběhání.

Vítězný čas: 1 hodina 17 minut

První ženou, která doběhla do cíle, byla Petra Kavijová. "Půlmaraton jsem běžela poprvé. Přijela jsem si to užít, ale musím říci, že po té rozpálené silnici toho bylo dost. Příští rok by se mělo vyběhnout dříve," podotkla.

Vítězem závodu se stal triatlonista Přemysl Švarc s časem 1 hodina 17 minut, druhý byl Karel Pilař s časem 1 hodina 21 minut a třetí Marek Adler, jehož čas byl o tři minuty delší.

Vítěze Přemysla Švarce horko příliš nerozhodilo, řekl, že před třemi týdny se pokusil i přes své zranění uspět na závodě v Mexiku, který byl jeho pokusem nominovat se na olympiádu v Rio de Janeiru. "V Mexiku bylo 42 stupňů. Tady bylo sice taky teplo, ale nic tragického," usmíval se po závodu.

Plzeňský deník ve štafetě

Ve štafetě firem běžel i tým Plzeňského deníku. "Bylo tepleji než bych čekal, ale měl jsem úsek kolem řeky, takže trochu ve stínu," pochvaloval si závod IT specialista Deníku Zdeněk Šuma. Běžel poslední pětikilometrový úsek štafety od vodárny kolem dopravních podniků a Západočeského muzea na náměstí Republiky. Natrénováno má, protože běhá každý týden po Špitálském lese. "Proč? Abych se ve zdraví dožil smrti," zažertoval.

Půlmaratonu se zúčastnil i externí spolupracovník Plzeňského deníku Daniel Straka, který doběhl jako stý. Jeho reportáž naleznete v pondělním Plzeňském deníku.