Cenu hejtmana za záchranu života včera převzali Tobiáš Bebr a Václav Houlík. Dělí je od sebe 45 let, ale ta důležitější věc je spojuje. Oba neváhali skočit do rybníka pro druhého člověka. Devítiletý Tobiáš pro svého pětiletého kamaráda, Václav Houlík pro úplně cizího muže. Ani jeden z nich nezaváhal a pomohl druhému.

„Udělal by to každý," říká starosta Oselců na jižním Plzeňsku Václav Houlík. Ale to není tak jisté. Událost se totiž stala 21. ledna, bylo půl jedenácté večer a venku byla pořádná zima. Vše se odehrálo v Klášteře u Nepomuka, kde byl zachránce na návštěvě. Když vyšel na náves, kdosi na něj zavolal, že do rybníka spadl jistý Pepík. „Už se ani netopil, ruce a nohy už měl roztažené a nehýbal se. Sundal jsem jen bundu a skočil tam. V tu chvíli jsem myslel, 
že se taky utopím, jak byla voda ledová," popisoval včera Houlík.

Pětašedesátiletý senior, který kvůli námraze uklouzl a spadl do rybníka, neumí plavat, ale dostal se asi osm metrů od břehu. „Vytáhl jsem ho a pak jsme z něj vylívali vodu, až se rozkašlal. V tu chvíli dorazili záchranáři," popsal akci Houlík, který 25 let pracoval u policie. Zachráněný Josef, který se ten den zřejmě znovu narodil, skončil na několik dní 
v nemocnici. Sám zachránce se podle svých slov jen převlékl a odjel domů. Jako hrdina si rozhodně nepřipadá a včera svůj čin spíše zlehčoval.

Ani Tobiáš Bebr z Kralovic na severním Plzeňsku se za hrdinu nepovažuje. Událost, za niž včera dostal plaketu a také šek na deset tisíc korun, se stala loni v létě v Kolešově ve středních Čechách. Tehdy osmiletý Tobiáš tu byl u babičky na chatě. „S kamarádem Kubou jsme byli u rybníka na rybách. Najednou jsem zjistil, že je Kuba ve vodě. Uklouzl a spadl tam," vzpomíná Tobiáš. V tu chvíli se prý rozhodoval, jestli má běžet pro pomoc nebo zkusit najít klacek, který by mu podal. „To už by ale bylo pozdě. Tak jsem tam skočil," říká zachránce.

Pětiletého kamaráda se mu hned nepodařilo vytáhnout ven hned napoprvé. „Byl těžký. Už mi pomalu docházely síly. Ale nakonec jsem ho protáhl dírou u stavidla a pak už to šlo snadno," dodal chlapec, kterého dnes ve škole baví matematika a pomýšlí na kariéru fotbalisty nebo hasiče. Sotva se s Kubou dostali ven, běželi domů. Tobiáš pak paradoxně dostal od maminky vynadáno, měla o něj totiž strach. Nejvíc se pak těšil na to, že bude moci na schůzce dobrovolných hasičů ostatním (a hlavně vedoucí Renatě Kozové) říct, že už je z něj hasič, když pomáhá.

„Pár dní předtím jsme zrovna v bazénu nacvičovali záchranu tonoucího, to byla dobrá průprava," dodal Tobiášův tatínek Marek. Perličkou je, že zachráněný chlapec byl syn kolešovského starosty. Ten se později přijel do Kralovic podívat na zdejší kroužek dobrovolných hasičů. „Podíval se, jak ho tu Renata vede, a založili ho u nich také," podotkla Štěpánka Bebrová.