„Jasně, máme strach,“ přiznávala čveřice spolužáků Lucka Šubrtová, Pavla Škubalová, Ondřej Hájek a Andrea Löffelmannová. „Celý svaťák byl hrozný, mysleli jsme si, že nám to hlava nepobere,“ pokračují shodně a vlastně se ujistí i v tom, že strach mají ze všech čtyř maturitních předmětů, tedy z českého jazyka, dějepisu, základů společenských věd i němčiny.

Za pár týdnů maturanty ještě čekají přijímací zkoušky na vysoké školy. „Těch se určitě bojím míň,“ říká Ondřej. „Věřím, že u nich využiji to, co jsem se naučil k maturitě,“ poznamenává s tím, že by rád studoval politologii nebo historii. Jeho tři spolužačky chtějí studovat na plzeňské pedagogické fakultě.

Podle ředitelky Gymnázia v Plasích Markéty Lorenzové se na vysoké školy hlásí všech jednapadesát studentů, kteří tento týden maturují. „Přihlášky na pedagogickou fakultu jsou v posledních době výjimkou,“ poznamenává. „V minulých letech jsme měli největší procenta přijatých absolventů na lékařské a farmaceutické školy a na technické obory,“ uvádí a dodává, že letos už byli někteří plaští gymnazisté na vysoké školy přijati bez zkoušek.

Tento týden maturují také studenti Střední integrované školy ve Stodu. Na této škole zkoušky skládají i posluchači dálkové studia, takže maturity pokračují také příští týden.