„Z důvodu dobrých sněhových podmínek na Železnorudsku zavádíme o vánočních prázdninách 27. a 28. prosince zvláštní vlak. Odjezd z Plzně je v 7.24 a na Špičáku bude v 9.28 a v Železné Rudě v 9.45,“ uvedl Vladimír Kostelný z odboru osobní dopravy a přepravy Českých drah.

Vlak pokračuje až na Železnou Rudu-Alžbětín, kam má přijet v 9.51. Zpět z Alžbětína jede Sněhulák v 15.43, přes Špičák projede v 16.06 a do Plzně má dorazit v 18.32. Ve vlaku platí běžné tarify Českých drah s podmínkami pro osobní vlak.

Kdo by chtěl vyzkoušet svahy střediska v Kašperských Horách, může si vybrat mezi denním a večerním lyžováním. Na večerní se z Plzně jezdí vždy ve čtvrtek a v sobotu a na denní v pátek a neděli. Přičemž autobus vyjíždí z Plzně pokaždé z Centrálního autobusového nádraží ze stanoviště č. 4.

„Na večerní lyžování se z Plzně vyjíždí v 16.00 a příjezd je ve 23.05. Při umělém osvětlení se lyžuje od šesti do devíti večer. Jízdenka a skipas v jednom stojí 350 korun,“ uvedla mluvčí Snowhillu Helena Čeřovská. Denní lyžování vyjde v Kašperských Horách i s cestou autobusem na 450 a dítě na 350 korun. Z Plzně se vyráží v 6.30 a návrat je v 18.05.

Obou možností často využívá Plzeňan Milan Henrich se synem Robertem. „Je to výhodné v tom, že nemusím ráno rozmrazovat auto, pak se zlobit, že někde nejsou uklizené silnice, zpátky nemusím řídit unavený a dobrá je i cena,“ říká Henrich s tím, že v ceně jízdného jsou i slevy na zapůjčení výbavy pro syna. "Nemusím mu vůbec vozit lyže. Půjčíme si jeaž na místě," dodává.

Dnes je na svazích v Kašperských Horách zhruba 55 centimetrů sněhu a teplota -5 stupňů Celsia. K dispozici je 1,5 kilometru sjezdovek mírné obtížnosti. Večerní lyžování se ale koná jen na 500metrové sjezdovce.

Na Železnorudsku lze využít jak skiareál na Špičáku, který patří k největším v zemi, tak i ostatní sjezdovky. V provozu je sedačková lanovka na Pancíř, sjezdovka na Pancíři, Godlhof, Weissova louka a přímo v Rudě jsou v provozu vleky nad nádražím, Belveder či Samoty. V Železnorudských areálech je dnes 40 až 60 centimetrů sněhu a teploty se pohybují od -1 do -4 °C.