Rozhodli se, že výlet do Japonska k městu Yamaguchi, kde se na deset dní setkalo 32 tisíc skautů z celého světa, spojí s cestováním po Japonsku a Jižní Koreji.

„Na jamboree nás z Plzně jela dvacítka – dvanáct dětí a teenagerů a osm dospělých. Po něm účastníky čekal třídenní program v rodinách japonských skautů. My dospělí jsme vyrazili na vlastní pěst po Japonsku," popisuje předseda okresní rady Junáka v Plzni Martin Štěrba, pro něhož jde o třetí jamboree, ale první mimo Evropu. Tato setkání se konají jednou za čtyři roky.

Každé jamboree je podle něj obrovský zážitek, na plzeňské skauty zapůsobila i návštěva památníku v Hirošimě nebo globální rozvojová vesnice zaměřená na fungování současného světa. „Bavily mě expo stánky jednotlivých zemí, ale bylo ohromné vedro – průměrně kolem 42 stupňů Celsia," popisuje Štěrba.

Co znamená skauting v praxi, poznal v neděli večer ve městě Kitakjúšú. Autobus z nádraží do hostelu nejel, telefon byl vybitý a Japonci anglicky nemluví. Plzeňská skupinka se tedy vydala na cestu přibližným směrem, aniž by přesně věděli, kde hostel je. „U blízké hospůdky jsme potkali skauta z Bangladéše a ptali se ho na cestu. O pár sekund později vyskákalo z hospůdky dvacet japonských skautů a dali se s námi do řeči také. Zjistili jsme, že znají našeho hostitele a právě probíhá jejich družinovka/party. Trvali na tom, že musíme zůstat a že hostiteli zavolají. Vyklubal se z toho velmi příjemný večer, dostali jsme k jídlu pravé japonské jídlo, zapili to pivem, povídali jsme si o Česku a učili se japonská slovíčka," líčí 28letý plzeňský skaut.

Českou skupinku čekají tři týdny na cestách, v plánu je Hirošima, Osaka, sopka Fudži, ale také týdenní poznávání Jižní Koreje.