„Nejsme fanatici ani zapřisáhlí odpůrci moderních technologií, co nesnáší mobily a chodí všude pěšky,“ směje se sympatický mladík, který se do skautu přihlásil skoro před devíti lety. Tehdy dostal k Vánocům jednu z Foglarových knížek a pak zamířil do nejbližšího skautského oddílu. Dnes vede oddíl starších skautů (od 18 do 20 let). „Jezdíme rádi ven do přírody na výpravy, jsme parta,“ říká Martin, skautskou přezdívkou Agi.

V sobotu se sešel s dalšími asi 50 skautskými vedoucími z Plzeňského a Karlovarského kraje na setkání Kolegie Západočeské oblasti Bílého orla v Plzni na Slovanech, kde skauti hodnotili svoji činnost v letošním roce, někteří tu dostali republiková a krajská skautská vyznamenání. „Největší akcí roku bylo národní jamboree Klíč 2008 , které se konalo na jaře v Plzni,“ připomněl Šterba. V létě jeli skautští vedoucí do týdenní ´lesní školy´, kde se cvičili ve skautských oborech, ale také v outdooru či horolezení.

Skautské hnutí má na celém světě přes 40 milionů členů. „Jsem skautem od roku 1990, dřív to nešlo. Práce s dětmi je fajn a pořád stejná. Není pravdou, že je dnešní mládež horší než dřív. Jen bych řekl, že jsou technicky mnohem vyspělejší a dospělí jim nerozumí,“ směje se Zdeněk Fairaisl, v civilu kameraman I Dnes, ve skatutu Veget. „To kvůli mému vegetariánství,“ vysvětluje.