Přestože se Plzeň snaží nalákat stále více turistů, turistické značení tomu příliš neodpovídá. Ukazatelů, které by v centru města dovedly návštěvníky k památce nebo nějakému zajímavému místu, je málo. Kdo to tu nezná, má smůlu.

,,Chtěli jsme se s přítelkyní podívat po památkách a hlavně do středu města, ale vůbec nevíme kudy. Mapa před vlakovým nádražím je počmáraná od sprejerů, že se tam nedá nic najít, a infocentrum jsme nenašli. Předpokládali jsme, že se tu zorientujeme podle cedulek,“ stěžuje si Lukáš Černý z Českých Budějovic.

Radní: Turisté nejsou hlupáci

Současný informační systém funguje už deset let. „K dispozici jsou ukazatele a stojany s mapami, za nedostatečné se ovšem dá považovat značení pro cizince. Město by mohlo být přívětivější i k cizojazyčným turistům, ale znamenalo by to předělání celého informačního systému pro pěší turisty. Zatím tu máme několik interaktivních trojjazyčných panelů,“ říká Kristina Štěpánová z Odboru prezentace a marketingu Magistrátu města Plzně. ,,Turisté se tudíž zatím musí orientovat podle letáků a map,“ dodává.

Informační tabule jsou však častokrát pomalované anebo poškozené a rozcestníky nebo cedule jsou k nalezení jen mimo městskou památkovou rezervaci. ,,Nechceme z turistů dělat hlupáky, jsou schopní si cíl najít sami, když mají mapu, kterou mohou sehnat v informačních centrech. A stejně jako motoristé se na cestu cizím městem mohou připravit předem a vyhledat si potřebné informace,“ míní Marcela Krejsová, náměstkyně primátora pro oblast kultury a cestovního ruchu.

,,Snažíme se neustále instalovat nové tabule nebo ukazatele, ale leckdy neuplyne ani čtrnáct dní a někdo je zničí,“ dodává Krejsová. Papírové mapky s plánem města se dají sehnat i v areálech památek, takže turista nemusí hledat přímo infocentra.

Pouze dvě infocentra

Celá Plzeň má pouze dvě informační centra. Jedno na náměstí Republiky, druhé na hlavním nádraží. ,,Myslím, že současný stav je postačující. Turisté si nestěžují. Jsou schopni nás najít a my jim rádi odpovíme na dotazy. Většinou se sem chodí ptát konkrétně na památky, ne že by byli ztracení,“ míní pracovnice informačního centra na náměstí Republiky Tereza Vojáčková.

Na centrálním autobusovém nádraží se ovšem turista musí spokojit pouze s mapou. ,,Je pravda, že na autobusovém nádraží informační centrum chybí, rádi bychom se dohodli s jejich vlastním centrem, aby poskytovalo plánky města,“ přiznává Kristina Štěpánová. Radní Krejsová to ale vidí jinak: ,,Já myslím, že jakékoli centrum na autobusovém nádraží je zbytečné. Turista vystoupí z autobusu a první, co vidí, je věž kostela nebo kopule synagogy. Náměstí pak nemůže minout.“