„Máme spolu předběžnou dohodu, že bude dál pouze neuvolněným radním. Tím bude splněna podmínka nekumulování placených funkcí," řekl Šlajs.

Václav Šimánek, který je nyní na zahraniční dovolené, je zároveň sociálnědemokratickým kandidátem do Senátu za volební okres Plzeň-město. Zde se kandidátka nijak měnit nebude. „Pokud by pan Šimánek uspěl, skončil by na kraji i jako radní. Dál by byl pouze řadovým zastupitelem," doplnil hejtman Šlajs. Že bude zároveň šéfem nemocnice a senátorem, je podle něj v pořádku, práce v Senátu není podle Šlajse tak časově náročná, aby se nedala zvládnout.

Václav Šimánek v čele fakultní nemocnice vystřídá Jaroslavu Kunovou, ta vedla největší krajské zdravotnické zařízení šestnáct let. „Udělám vše pro to, aby se mi podařilo navázat na úspěšnou éru, kterou nemocnice zažívala pod vedením Jaroslavy Kunové," vzkázal Šimánek ve svém tiskovém prohlášení.

Šimánek, který si coby krajský náměstek ponechal ve FN Plzeň částečný úvazek jako chirurg, uspěl ve výběrovém řízení. Komise jej doporučila ze dvou přihlášených uchazečů. Do jeho nástupu vede nemocnici ekonomický náměstek ředitele Viktor Wendler.

Kunová nekomentovala, zda bude Šimánek dobrým ředitelem. "Pana doktora Šimánka prakticky neznám, nemůžu říci, jaké má předpoklady," řekla. Současný tým vedení nemocnice je ale podle ní natolik dobrý a výkonný, že pokud mu dá nový ředitel prostor, neměl by mít s převzetím fungování nemocnice žádné problémy. Minimálně jeden stěžejní pracovník ale údajně hodlá odejít.

Bývalá ředitelka v červnu odmítla spekulace, že její odchod z funkce je ze strany ministerstva vynucený. O ukončení působení v čele nemocnice uvažovala už dříve, má už důchodový věk, řekla. V médiích se objevily spekulace o tom, že si na nemocnici údajně stěžoval ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který se ve FN v březnu podrobil operaci. Postihly ho ale zdravotní komplikace. Nátlak ministerstva na odstoupení ředitelky odmítla tehdy Kunová i ministerstvo zdravotnictví.

Kunová nastoupila do nemocnice v roce 1998. Nemocnice tehdy podle ní patřila k nejzadluženějším. Nyní ekonomicky řadí k nejúspěšnějším v ČR. FN Plzeň má ve dvou areálech Bory a Lochotín 1689 lůžek. Ročně má přes 71.000 hospitalizací, víc než 3000 porodů a 969.000 ambulantních vyšetření. Na 54 klinikách, odděleních a ústavech zaměstnává 4392 lidí. Roční obrat loni činil 5,37 miliardy korun.