Krajští zastupitelé rozhodli, že nový ředitel FN Plzeň a až dosud i náměstek hejtmana pro zdravotnictví Václav Šimánek (ČSSD) to zvládne. Opozice je přesvědčena, že jde o střet zájmů.

„Neumím si představit, že ředitel státní nemocnice, která je v konkurenčním postavení vůči krajským zařízením, bude hájena stejnou osobou jako krajské nemocnice. Považuji to za absurdní a nevkusné," tvrdil zastupitel za ODS Vladislav Vilímec. Dodal, že by mu nevadilo, kdyby byl Šimánek zároveň ředitelem nemocnice a například radním pro kulturu.

Václav Šimánek byl jmenován ředitelem FN 20. srpna po rezignaci dlouholeté šéfky Jaroslavy Kunové. Dosud pracoval jako náměstek pro zdravotnictví, nyní na tuto funkci rezignoval. Vzápětí byl ale zvolen neuvolněným radním pro zdravotnictvím. Laicky řečeno bude vykonávat tuto funkci dál, ale ne na plný úvazek, nebude za to pobírat plat.

Jedním ze Šimánkových dlouhodobých témat bylo narovnání úhradové vyhlášky – tedy toho, aby za stejný výkon dostaly fakultní i krajské nemocnice stejně peněz. Dosud dostávají fakultky v některých případech až trojnásobek toho, co krajská zařízení. „Chceme spravedlnost," říká i nyní Šimánek. Jenže narovnání je možné jen dvěma způsoby – buď pojišťovny přidají peníze do balíku, který nemocnicím rozdělují, což je velmi nepravděpodobné, nebo pojišťovny krajským zařízením přidají na úkor fakultních nemocnic. A Václav Šimánek nyní musí bojovat za to, aby kraje dostaly víc, ale ne na úkor fakultní nemocnice. „V žádném případě to nevnímám jako střet zájmů a nejsem sám," řekl Václav Šimánek.

Hejtman Václav Šlajs (ČSSD) upozornil, že tato varianta je lepší, než hledat někoho nového. „Do voleb jsou dva roky a nový člověk by se rok a půl seznamoval s problematikou," řekl Šlajs. Jenže přesně tohle bude vedení kraje možná řešit za pár měsíců. Šimánek totiž kandiduje v podzimních senátních volbách, a pokud uspěje, hodlá na post radního rezignovat.