Hasiči se o víkendu nezastavili. "Drtivá většina výjezdů spojena s likvidacemi následků silného větru. Plzeňský kraj byl těmito událostmi kompletně zasažen. Nejhorší situace byla na Domažlicku, Tachovsku, Klatovsku a Plzni-severu," uvedl mluvčí hasičů Petr Poncar s tím, že od soboty do pondělního rána hasiči vyjeli k více než 360 padlým stromům.

Popadané stromy ale nebyly jediným následkem silného větru. "V dalších téměř padesáti případech šlo také o škody na budovách. Nejčastěji se jednalo o uvolněné střešní tašky, poškozené plechové pobití střech, utržené reklamní panely, či pády stromů do drátů vysokého napětí," pokračoval Poncar. "Čtyřikrát jsme vyjeli k požáru způsobenému pádem stromu na elektrická zařízení. Dvakrát to byl požár trafostanice a dvakrát požár trávy a okolí sloupu VN, z něhož strom strhl dráty," informoval mluvčí.

Vítr ale škodil také v železniční dopravě. Vlak najel do padlého stromu nedaleko Železné Rudy na Klatovsku. "Evakuovali jsme pět cestujících a jednu vlakvedoucí. Strojvedoucí zůstali na místě, podle našich informací nebyl nikdo zraněn," řekl k nehodě mluvčí hasičů. Další vlak najel do stromu u Starého dolu u Zbůchu. "Nehoda byla bez zranění, po rozřezání stromu mohl vlak pokračovat v jízdě," dodal Poncar.

Ilustrační foto
ČEZ vyhlásil kalamitní stav

Domácnosti bez elektřiny

Popadané stromy připravily tisíce lidí o elektřinu. "Sílící vítr začal od odpoledne způsobovat problémy v dodávce eleketřiny. Nejhorší situace byla zhruba mezi devátou a desátou hodinou večer, kdy v Plzeňském kraji byly poruchy na 38 vedení vysokého napětí, bez proudu bylo přibližně 15 tisíc odběratelů. Do ranní sedmé hodiny se počet poruch podařilo snížit na 33 a bez elektřiny v té době bylo devět tisíc odběratelů," informovala mluvčí ČEZu Michaela Jirovcová.