V neděli večer vyhlásily České energetické závody (ČEZ) kalamitní stav v pěti okresech. Podle mluvčí ČEZu pro západní Čechy Michaely Jirovcové trval do pondělního dopoledne. Bez proudu do té doby bylo skoro deset tisíc domácností. Hasiči vyjížděli ke stovkám zásahů. Během pondělí se energetici snažili všechny závady opravit.

V úterý se situace v západních Čechách stabilizovala. „V úterý dopoledne byly opraveny už jen dvě poruchy na vedení vysokého napětí,“ řekla Jirovcová. „Škody prozatím nebyly vyčísleny, protože kalamitní stav pokračuje ještě na Moravě, v Libereckém, Ústeckém a Královéhradeckém kraji,“ uzavřela mluvčí.

Podle meteorologů bude i v příštích dnech vát silnější vítr, ale kritická situace z předešlých dní by se neměla opakovat. „Ve středu bude od rána vítr opět zesilovat, ovšem bude platit výstraha jen na nejnižší stupeň. Bude vát čerstvý jihozápadní a západní vítr s nárazy 55 až 70 km za hodinu. Tuto situaci očekáváme až do pátku. Stále ale platí, že se jedná o nižší hodnoty než v minulých dnech,“ sdělila Marta Suchá z plzeňského hydrometeorologického ústavu.