Hasiči Plzeňského i Karlovarského kraje řešili stovky událostí spojených s poryvy větru, práci jim počasí přidělalo i v pátek. "Od čtvrteční do páteční sedmé hodiny ranní jsme měli 588 výjezdů. 107 z nich byly případy poškozených střech, reklamních poutačů, billboardů, spadlých elektrických kabelů atp. Poslední výjezd na padlý strom byl před půl jedenáctou večer," přiblížil mluvčí HZS PK Petr Poncar v 7 hodin ráno v pátek 18. února. "Dnešní první výjezd byl ve čtvrt na pět ráno a prozatím máme dnes pět výjezdů na padlé stromy."

"K tomu jsme zasahovali u osmi dopravních nehod a pěti požárů," doplnil mluvčí HZS PK Petr Poncar. "V Horažďovicích jsme připevňovali zpět větrem vyvrácenou zastávku autobusu. Profesionální i dobrovolní hasiči vyjíždí téměř každou minutu k novým zásahům. Nejvíce zasaženy jsou oblasti Klatovska, Tachovska, Domažlicka, ale zásahy se nevyhnuly ani ostatním částem kraje." Na šumavském Pancíři zajišťovali utrženou střechu obslužny lyžařského vleku.

Dudleyho střídá Eunice

Meterologové z ČHMÚ upozorňují, že tlaková níže Eunice, která do Česka přijde v pátek, přinese do nížin nárazy větru 50 až 90 km/h, na hory i kolem 110 km/h.

Varování od NP Šumava - V současné situaci správa NP důrazně nedoporučuje vstup do lesních porostů ani hřebenové túry. V důsledku velmi silného větru je v terénu značné množství vyvrácených a popadaných stromů. Ke čtvrteční 13 hodině meteorologové prozatím naměřili nejvyšší nárazy větru v horských oblastech: Sněžka 181km/h, Klínovec 134km/h a Luční bouda 129km/h.

V důsledku vichřice došlo k popadání stromů a hrozí nebezpečí úrazu v Mercandinových sadech v Klatovech. Platí proto až do odvolání zákaz vstupu do parků a stejně tak do dalších parků ve městě, kde rovněž hrozí nebezpečí pádu stromů či větví. "Z důvodu bezpečnosti návštěvníků jsme byli nuceni uzavřít stezky v areálech návštěvnických center Kvilda a Srní a také Areál lesních her na Stožci," dodává správa NPŠ.

Hasiči nabourali do stromu

V Karlových Varech v ulici Závodní, u krajské knihovny, havarovalo velitelské auto hasičů, které jelo k zásahu. Narazilo do stromu, který spadl přímo před něj. "Jednalo se o nehodu se zraněním, až do vyšetření nehody tak nemohli hasiči spadlý strom odstranit, nehoda provoz zcela uzavřela, což na frekventované silnici způsobuje velké dopravní komplikace i pro městskou hromadnou dopravu," doplnil mluvčí HZS KVK Martin Kasal.

"Od půlnoci do sedmé ráno jsme měli 90 výjezdů na padlé stromy z toho 5 případů pádu stromu do elektrického vedení. Jednou jsme v Zářečí (Horažďovice) připevňovali poškozenou zastávku autobusu. V Klatovech - Břežanech spadla utržená plachta do el. vedení. A v Plzni na Doubravce jsme připevňovali utrženou plachtu billboardu. V této chvíli vyjíždíme do Horní Břízy, kde měl padnout strom na prázdné vozidlo," informoval mluvčí krajských hasičů Petr Poncar s tím, že zranění hlášená nemá. V 8.36 doplnil, pro představu jak rychle počet výjezdů narůstá, že už jich bylo 177, v 9.11 204. 

Jednotka z Horšovského Týna vyjížděla 17. února po půl druhé ráno na likvidaci spadlého stromu. do Horního Metelska.Postřekovské hasiče zaměstnal padlý strom přes komunikaci před sedmou ráno. Komunikace mezi Postřekovem a Díly byla neprůjezdná.

Silný vítr lámal stromy také na Konstantinolázeňsku. Popadaly v centru Konstantinových Lázní u vodní nádrže a na silnici mezi lázeňskou obcí a Okrouhlým Hradištěm. 

Uzavřené silnice, polomy

Kvůli silnému větru momentálně uzavřené silnice: II/198  Přimda – Nová Ves, III/1978  Velké Dvorce – Kundratice, Dlouhý Újezd  III/19853 – x III/19848. Ve všech případech velké množství polomů, bude těžit harvestor. Zprovoznění se zatím nedá odhadnout, místy je to nebezpečné. Uzavírky hlášeny PČR, k polomům vyjíždějí primárně hasiči.

Strom spadl na auto s řidičem

I do Karlovarského kraje v noci dorazila plnou silou vichřice Dudley, která páchá v regionu ohromné škody. První výjezd měli krajští hasiči už v půl třetí ráno, kdy ve Skalné spadl strom na vozovku. Do čtvrt na osm ráno hlásí hasiči 62 výjezdů. Na Chebsku dokonce spadl strom na auto s řidičem.

"V regionu je kvůli popadaným stromům mnoho silnic neprůjezdných. Nabádáme prosím proto řidiče, aby, pokud je to možné, raději vůbec nevyjížděli," informoval mluvčí hasičů Martin Kasal ráno v České televizi. Na mnoho místech jsou problémy s dodávkou elektřiny. Meteorologové navíc varují před zvýšenou hladinou vodních toků.V Božíčanech auto narazilo do spadlého stromu, v Potůčkách jsou popadané stromy na železnici. Silnice jsou neprůjezdné na území města Karlovy Vaty, na Bečovsku, v Krásné, v Šemnici, na Ašsku, v Kolové, na Chebsku v Hájích, v Podstrání, Nových Hamrech, Perninku, Kaceřově či Horním Slavkově. "Krátce před 7. hodinou ráno jsme kvůli výpadku elektrického proudu museli dovézt do Teplé elektrocentrálu k pacientce s kyslíkovým přístrojem," uvedl Kasal.