Policie, lékaři a hasiči mají na silnici mezi Plzní a Kaznějovem tolik práce, že by si tady klidně mohli vybudovat zvláštní záchranářské centrum.

V pondělí 21. května ráno kolem šesté hodiny se u Třemošné nedaleko křižovatky na Horní Břízu stala další vážná nehoda. Letos už pátá. Řidič (30) z Chomutova sjel s kamionem naplněným sklenicemi do příkopu. „Směrem na Třemošnou podjel viadukt a ostrá zatáčka ho z vozovky vynesla,“ upřesnil mluvčí severoplzeňských policistů Josef Aubrecht. „Kamion převážel 55 tisíc zavařovacích sklenic. Příčinu šetříme, ale vysoká rychlost se přímo nabízí,“ odhadl mluvčí.

Převrácený návěs zasahoval do vozovky. „Kabina byla na straně řidiče vmáčklá do příkopu, řidič měl nohy zaklíněné pod palubní deskou,“ popsal místo nehody mluvčí hasičů Plzeňského kraje František Vaško. Řidič byl po celou dobu vyprošťování při vědomí a se záchranáři komunikoval. Silnice musela být ale uzavřena. „Řidič utrpěl vážná zranění a čeká ho dlouhodobé léčení,“ prohlásila mluvčí Fakultní nemocnice v Plzni Renata Jenšíková.

Nehoda se stala poblíž místa, kde začátkem dubna zemřeli manželé z Dobřan a kamarád jejich syna ze Vstiše. Na silnici I/27 se zabilo od začátku roku už pět lidí. Další dva jsou těžce zranění.

Podle Václava Ircinga z Besipu by tady nepomohlo ani omezení rychlosti. „Motoristé mají jezdit povolenou rychlostí 90 kilometrů v hodině. Pokud by to dodržovali, silnice by byla bezpečná. Je to jen o jejich nekázni,“ podotkl Ircing. Podle něj se situace na silnicích začíná dostávat do stejných kolejí, jako byla před zavedením bodového systému v červenci 2006.

Názor redaktora

Vážně už nevím, jak by se mělo začít domlouvat řidičům, kteří se za volantem cítí bezpečně i přesto, že se právě řítí 150kilometrovou rychlostí. Zkouší to policisté, zkouší to hasiči, zkouší to lékaři, kteří při troše štěstí takové závodníky dávají dohromady, ale marně. Když se řidiči smějí značkám omezujícím rychlost a nezpomalí je ani pomníčky okolo silnic, je to všechno zbytečné. Bohužel.