„V současné době se zaměřujeme na čtyři činnosti. Za prvé sečeme příkopy. Za druhé je čistíme a dále seřezáváme krajnici, aby byla vozovka odvodněná. Třetím bodem jsou pro nás důležité opravy silnic před zimou. A v neposlední řadě na zimní období připravujeme i stroje,“ vysvětlil ředitel Správy a údržby silnic Starý Plzenec Ladislav Vaněček.

Stejnou práci provádí nyní i Správa a údržba silnic Kralovice. Dle Milana Vodičky, jejího provozního náměstka, začali stroje připravovat už na začátku září, aby je poté zima nezaskočila.

Kromě uvedených činností zaměstnávají silničáře i běžné sezonní práce. Příkladem je úklid spadaného listí na silnici, které může ohrozit neopatrné řidiče. Například ve Služetíně na severním Plzeňsku padá listí z několika velkých kaštanů přímo na vozovku. Když zaprší, má vrstva listí podobné vlastnosti jako sníh, zatím jej nikdo neuklidil.

„O situaci v konkrétní obci nevíme, ale zaměříme se na ni,“ řekl včera Vodička Deníku. Podle něj se listí odklízí agresivním kartáčem se samosběrným zařízením.