„Pluh jsem za celý víkend viděl mezi Bezvěrovem a Nečtinami jednou a to jen projel se zdviženou radlicí, i když na silnici byla snad deseticentimetrová vrstva sněhu,“ říká jeden z nich. Také Milan Kunc, který v sobotu odpoledne cestoval z Plzně do Úterý, nenachází na adresu silničářů zrovna lichotivá slova. Hlavní tah na Karlovy Vary byl ještě celkem v pohodě, ale na silnicích nižších tříd to byla opravdu hrůza,“ říká. Pracovníci Správy a údržby silnic ale něco takového rozhodně popírají.

„Víkend byl docela perný, ale měli jsme nasazeno všech šestadvacet sypačů a dělali jsme, co bylo v našich silách,“ říká Petr Vorlík z dispečinku SÚS v Kralovicích. „Silnice jsme prohrnovali, tu a tam se něco posypalo, jenomže foukal silný vítr, a tak se za námi cesty zase doslova zavíraly,“ upřesňuje průběh víkendové služby.

Na plné obrátky prý jezdili i včera. „V současné době je to nejsložitější na Kralovicku a Manětínsku, místy tam jsou nafoukané až metrové závěje a sníh se znovu sype,“ řekl Vorlík Deníku včera před polednem. To, že by někde úmyslně neprotahovali, ale označuje za nesmysl. „Pokud nás někdo viděl se zvednutým pluhem, mohlo to být leda ve chvíli, kdy náš řidič přejížděl z jednoho úseku na druhý,“ odmítá tvrzení řidičů.

Na rozdíl od severního Plzeňska označovali silničáři z okresu Plzeň–jih včera dopoledne situaci slovy „v pořádku“. „Přes víkend se většinou pluhovalo, protože kvůli stálému sněžení nemělo moc smysl sypat, teď už je to bez problémů, pokud vím, tak už se nikde nedělají ani sněhové jazyky,“ uvedla včera v poledne dispečerka SÚS Starý Plzenec Věra Drechslerová. Na celém jižním Plzeňsku podle ní nebyla jediná cesta, která by byla neprůjezdná.

Ani tady ale motoristé neviděli situaci tak idylicky. „Včera odpoledne jsem jela za rodiči do Přešína a určitě nemůžu říct, že by silnice byly uklizené,“ popisovala Petra Hůrková z Blovic. „Spíš to vypadalo, jako kdyby řidiči ten napadaný sníh jenom rozjezdili a tím práce silničářů skončila, posolené to tedy rozhodně nebylo,“ dodává žena, která se nakonec do cíle cesty doklouzala bez úhony. „Trasa, kterou normálně jezdím deset minut, mi tentokrát zabrala přes půl hodiny,“ dodala.

Problémy se ale motoristům na Plzeňsku nevyhnuly ani včera. Skoro tři hodiny byla po poledni uzavřena i dálnice D5 a to poté, co ve směru na Rozvadov kousek za tunelem Valík narazil kamion do středových svodidel a zablokoval všechny jízdní pruhy.

Meteorologická předpověď přitom pro motoristy není zrovna optimistická ani v dalších dnech. Podle Jana Sulana z Českého hydrometeorologického ústavu v Plzni budou další dny na srážky sice chudší, hlavně ve vyšších polohách se ale mohou místy objevit mrznoucí mlhy. Nejvyšší odpolední teploty do konce týdne nejspíš nepřekročí dva stupně pod bodem mrazu, dnes i zítra bude kolem minus pěti.