Aby se rozpraskaná vozovka nemusela hned opravovat, používá Správa a údržba silnic (SÚS) Plzeňského kraje už druhým rokem takzvaný kladeč mikrokoberců.

Stroj silnici překryje vrstvou emulze a kameniva a tím výrazně prodlouží její životnost.

Nákup už druhého kladeče mikrokoberců schválili minulé pondělí krajští radní. Silničářům na něj chtějí poskytnout 18 milionů korun. „Jeden repasovaný kladeč, který máme, v loňském roce udělal 46 kilometrů. A pokud SÚS získá druhý nový, předpoklad je 110 kilometrů mikrokoberců na silnicích Plzeňského kraje," vysvětlil náměstek hejtmana pro oblast dopravy Jaroslav Bauer. „Mikrokoberec slouží k tomu, aby slabounkým nátěrem zalil praskliny ve vozovce a tím se zamezilo průniku vody a trhání vozovky v zimním období," dodal.

Taková oprava mikrokobercem podle náměstka stojí zhruba čtvrtinu nákladů rekonstrukce povrchu silnice.

Generální ředitel SÚS Pavel Panuška dodává, že životnost silnic se po položení mikroberce zvýší o šest až osm let. „Myslím si, že jsme v tomto průkopníky. Ne snad, že by tato technologie nebyla známá, ale ostatní správy a údržby silnic kladeče nemají," tvrdí Panuška.

Stroje mohou pracovat jen za určitých teplotních podmínek – zhruba od května do poloviny září. Silničáři je používají po celém kraji. „Naposledy například v okolí Letkova, mezi Vladměřicemi a Dražní na severním Plzeňsku, mezi Domažlicemi a Horšovským Týnem, Železnou Rudou a Špičákem nebo u Kostelce na Tachovsku," vyjmenoval ředitel.