„Poprvé se žáci setkají se sexuální výchovou už v prvouce. Je tam samozřejmě zařazena ve formě adekvátní jejich věku a chápání,“ vysvětluje ředitelka stodské základní školy Věra Fichtlová.
Žáci si přístupu stodské školy cení. „Informace si sháníme samozřejmě sami z časopisů a debatujeme o tom s kamarády. Je jasné, že nás to zajímá. Takže je fajn, že nám ve škole pomůžou naše informace srovnat a doplnit,“ chválí žákyně deváté třídy.
Nedávný průzkum ale prokázal, že učitelé na výuku sexuální výchovy dostatečně připraveni nejsou. „S otázkou, co je sexuální výchova, si nevědělo rady 61 procent z 392 dotázaných. 92 procent dokonce nevědělo, jak s dětmi tato témata probírat,“ říká jeho autorka Miluše Rašková.
„Průzkum kladl podle mínění organizace pedagogům moc obtížné otázky,“ míní ředitelka organizace Společnost pro plánování rodiny a sexuální výchovu Zuzana Prouzová. Ta pořádá na téma sexuální výchova semináře, často ale zejí prázdnotou. Podle Prouzové by stačilo, kdyby učitelé dodržovali předepsané stanovy.
Většina škol na Plzeňsku s odborníky, kteří chodí do škol přednášet, spolupracuje. Různé firmy navíc poskytují školám zdarma hygienické a antikoncepční vzorky. „Mají to připravené docela zábavnou formou, navíc přednášejícímu řeknou žáci daleko víc než učiteli,“ uvádí ředitel ZŠ Plasy Josef Henzl.
V oblasti antikoncepce funguje osvěta, alespoň podle gynekologů, nejlépe. „Těhotná dívka mladší osmácti let je dnes už výjimka. Děvčata si začínají chodit pro antikoncepci většinou mezi patnácti a šestnácti roky,“ říká stodský gynekolog Pavel Šíp.