Na telefonu vytočila číslo záchranky a s dispečerkou, která ji navigovala co a jak má udělat, počkala do příjezdu záchranářů. Mamince zachránila život.

„To číslo jsem měla napsané na papírku," řekla v pondělí Nikolka. Obě v pondělí pozval na radnici primátor Martin Baxa (ODS). Ocenil je stejně jako dalších 13 lidí. Jsou mezi nimi policisté, strážníci, hasiči, záchranáři i ´civilové´. Jedno ale mají společné. Když šlo o život, nezaváhali. A pomohli.

Nikolka mezi nimi samozřejmě vynikla. Dispečerka záchranky Věra Romová holčičku velmi chválí. „Když volá dítě, tak z devadesáti procent si dělá legraci. V tomto případě se bohužel o legraci nejednalo. Bylo evidentní, že ta holčička byla rodiči na takovou situaci připravena. Zvládla to úžasně, byla velice statečná. Už jen fakt, že vytočila tísňovou linku a musela s námi komunikovat, je stresová záležitost. Samozřejmě měla strach o maminku," řekla Věra Romová.

Mezi těmi, kteří v pondělí převzali na radnici ocenění, byl také student dopravní průmyslovky Stanislav Hanák. Pomohl spolužačce, která zkolabovala na ulici. Hasič Michal Boček byl zase tím, kdo vylezl letos v červnu na staveništi nového divadla nahoru na jeřáb za ženou, která odsud chtěla skočit a spáchat sebevraždu. „Vylezl jsem za ní. Mluvil jsem s ní asi půl hodiny, podařilo se mi ji přesvědčit o tom, aby to nedělala," řekl v pondělí. Prý by to udělal každý, je to jeho práce.

Primátor v pondělí ocenil také ředitele 31. základní školy v Plzni Václava Fišera a Ludmilu Navrátilovou. Oba pomohli po havárii autobusu s francouzskými studenty u Rokycan letos v dubnu. Ludmila Navrátilová byla oceněna za psychologickou podporu a tlumočení, Václav Fišer za poskytnutí zázemí ve škole po neštěstí. Mezi těmi, kteří také pomohli se záchranou životů, jsou ještě hasič Roman Palán, policisté Daniel Karlík, Jiří Sládek a Michaela Habětínová, strážníci Lukáš Polanský, Jindřich Šperl, Eugen Császta a lékař Robin Šín.

Seznam oceněných

Michal Boček, hasič, zasahoval ve večerních hodinách ve výšce na stavebním jeřábu v prostoru stavby divadla, kde chtěla žena ukončit svůj život skokem z budovy. Díky profesionální komunikaci ženu bezpečně dopravil na zem a předal záchranné službě.

Roman Palán, hasič, zasahoval v domě v Bolevci, kde chtěl muž ukončit život skokem z balkonu. Po rozhovoru se mu podařilo muže přesvědčit, aby neskákal.

Daniel Karlík, policista, okamžitým zahájením resuscitace zachránil život starší ženě nejevící známky života, srdeční masáží a umělým dýcháním ji dokázal oživit, předat přivolané záchranné službě a navíc se postaral o přítomného manžela.

Policisté Jiří Sládek a Michaela Habětínová, hlídka po prohledání hořícího domu v něm nalezla nemocného muže, který se nemohl dostat ven. Policisté pomohli muži do bezpečí, poskytli mu první pomoc a předali ho záchranné službě.

Strážníci Lukáš Polanský a Jindřich Šperl při hlídce na Ústředním hřbitově spatřili ženu ležící na zemi. Žena stačila sdělit, že trpí silnou alergií na štípnutí hmyzem, následně zkolabovala. Hlídce se ženu podařilo oživit a předat přivolané záchranné službě.

Helena Hájková a Eugen Császta, strážníci městské policie, nalezli zmatenou ženu na kolejišti, po kterém se blížila vlaková souprava. Ženu ve velmi špatném psychickém stavu přesunuli na bezpečné místo a následně ji předali záchranné službě.

Robin Šín, mladý lékař, byl v čele výjezdu záchranářů u těžké dopravní nehody v březnu 2013. Díky špičkové práci záchranářů byli čtyři těžce zranění rychle ošetřeni a převezeni do FN Plzeň.

Věra Romová, dispečerka zdravotnické záchranné služby, přijala tísňové volání od šestileté holčičky, duchapřítomností a profesionálním jednáním zjistila důležité informace a naváděla dívenku k poskytnutí první pomoci, přičemž s ní setrvala na telefonu až do příjezdu lékařů.

Václav Fišer, ředitel 31. základní školy v Plzni, která poskytla zázemí pro francouzské studenty, kteří cestovali autobusem, jenž havaroval v dubnu 2013 u Rokycan.

Ludmila Navrátilová při tlumočení významně psychologicky podporovala francouzské studenty po traumatizujícím zážitku, který havaroval v dubnu 2013 u Rokycan.

Stanislav Hanák, student SPŠ dopravní, poskytl rychlou pomoc spolužačce, která zkolabovala na ulici před internátem.

Nikolka Kodalíková, šestiletá holčička, která zavolala na tísňovou linku a přivolala pomoc své mamince (komunikovala s dispečerkou Věrou Romovou).