Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šeše se stali synovci svérázného cestovatele

Plzeň - Dokumentarista Martin Kolaja a fotograf Karel Šťovíček se 29. listopadu vydali z Plzně do Jižní Ameriky, kterou projdou po stopách záhadného českého cestovatele Enriqua Stanka Vráze.

1.1.2009
SDÍLEJ:

Martin Kolaja (vpravo) s místním průvodce Govindou před jeskyní Cueva del guacharosFoto: Karel Šťovíček

Jejich putování má mapovat cestu Enriqua Stanka Vráze po území Latinské Ameriky ve státech Venezuela, Brazílie, Peru, Ekvádor a Kolumbie v letech 1892 až 1894. Ten zde tehdy nafotografoval a nasbíral bezpočet materiálu, který má dnes nedozírnou hodnotu. Martin Kolaja a Karel Šťovíček hodlají zdokumentovat Vrázovu anabázi za pomoci jeho spisů a fotografií. Výsledkem cesty by měl být dokumentární film a fotografie ukazující tatáž místa jako Vrázovy fotografie, jen v rozdílném čase. Cestovatelé slíbili, že pokud se občas dostanou do civilizace, zašlou čtenářům Plzeňského deníku pár slov o svých zážitcích. Tady jsou první z nich:

Jeskyně Cueva del guacharos

Došli jsme právě k jeskyni Cueva del guacharos, která se nachází v severovýchodní Venezuele, ve státe Monagas. Jedná se jakýsi tunel, který je dlouhý přes deset kilometrů, ale pro turisty jsou zpřístupněny necelé dva kilometry. Vstup do jeskyně je ohraničen předsálím, které je pojmenováno po německém objeviteli Alexandru von Humboldtovi. Vnitřní prostory jeskyně obývají lelkové jeskynní, takzvaní gvačarové, kteří se stejně jako netopýři orientují v prostoru pomocí echolokace. Je jich tu více než 18 tisíc a živí se výhradně plody palem, za kterými po setmění vylétávají z jeskyně do vzdálenosti až 50 kilometrů. Jejich mláďata váží třikrát více než dospělí, protože jsou obaleni tukem. Odtud také mají anglické pojmenování oilbird.

„Můj strýc“ Enrique Stanko Vráz

Je sobota 13. prosince dopoledne a my stojíme před vstupní bránou do jeskyně lelků Cueva del guacharos. Snažíme se vyhledat našeho průvodce Govindu, se kterým jsme se seznámili již před pěti lety, při naší první návštěvě této jeskyně. Máme štěstí! Govinda je zde, nebylo ho tak těžké najít. Je tu pravděpodobně jediným průvodcem který umí anglicky. Po přivítání a krátkém rozhovoru nám ukazuje, že si stále pamatuje několik českých slov které jsme ho před lety naučili. Říkáme mu o našem plánu natočit o téhle jeskyni dokument, protože cestujeme po stopách našeho českého cestovatele Enriqua Stanka Vráze. Ukazujeme mu fotografie, které jsou více než sto let staré. On se však náhle se zamyslí a říká: „To bude asi problém!!! Pokud byste chtěli filmovat jen tak, pro vlastní potřebu, to můžete. Ale dokument, na to je zapotřebí permision, tedy povolení. Fotit a natáčet pro média je bez povolení zakázáno! A to vám nedají jen tak, žádá se o něj v hlavním městě Caracasu a v některých případech na něj kvůli zdejší byrokracii filmaři čekali i několik měsíců.“ Když ale vidí zklamání v našich očích, povídá: „Je tu však jedna naděje. Nikomu neříkej o vašem záměru natáčet zde dokument, já všem řeknu, že tady kdysi cestoval tvůj strýc a že si chcete natočit jeskyni jen pro vaši rodinu.“ A tak se Enrique Stanko Vráz nakonec stal naším strýcem.

Šeše jdou filmovat

Necháváme si batohy u vchodu, a jdeme fotit a natočit rozhovor s Govindou do jeskyně. On si z nás cestou dělá srandu a říká: „Vy nejste Češi, vy jste Čínani!“ Na dotaz, proč mu připadáme jako Čínani, odpovídá, že české Češi mu zní jako šeše v čínštině. Děláme první fotografie a začínáme natáčet rozhovor. Večer si stavíme stan před vchodem na vyhrazeném místě. Vaříme si polévku, na kterou máme oba dva obrovskou chuť. Je to jediné a hlavně bezpečné místo, kde se tady v národním parku dá přespat. Přespání nás stojí tři bolívary, necelý dolar. Vstupní brána a jeskyně je na dohled. Po celou dobu budeme hlídáni ozbrojeným vojákem.

Rozhovor u sochy

Stojíme u sochy německého cestovatele Alexandra von Humboldta tyčící se před vchodem do jeskyně, náhle jsme osloveni anglicky: „Odkud jste?“ Je to velmi neobvyklé, zde ve španělsky mluvícím světě Latinské Ameriky. Oslovuje nás Rolf Struppek, Němec žijící zde ve Venezuele přes dvacet let. Je podnikatelem, má zde ekofarmu, kde pěstují banány, papáju a kávu. To však není nic neobvyklého, neobvyklý je jeho styl života. Jeho farma je nedaleko, říká, že asi 50 kilometrů odtud. Jedná se o úplně zapomenuté místo bez elektrického proudu! Prý mu to ale nevadí. Ve Venezuele je však elektřina dostupná téměř každému, i když různými způsoby. Běžně jsou k vidění černá připojení, kdy na jednom sloupu je více než sto různě propletených kabelů samozřejme odebírajících na černo. Ale, kdo by to řešil, tady je Latinská Amerika!

1.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Ilustrační foto
2

Sedmiletý chlapec jel načerno, dluh přišli vymáhat exekutoři

V Privamedu se otevírá Centrum mamografického screeningu

Plzeň - Začátkem října vyšetřila plzeňská nemocnice Privamed první pacientky ve svém nově otevřeném Centru mamografického screeningu. Pracoviště disponuje nejmodernějším přístrojovým vybavením v tomto oboru.  

Šoféři nedodržují přestávky

Plzeňský kraj – Policisté kontrolovali v celém kraji řidiče náklaďáků a autobusů.

Naši prvňáci ze 7. ZŠ Plzeň

Plzeňsko - Ve středu 18. října najdete v Plzeňském deníku prvňáky ze 7. ZŠ Plzeň. Nezapomeňte si koupit noviny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení