„Skupina existuje už 22 let a má dnes dvacítku členů. Každý rok sice nabereme třeba deset mladých, zůstane jich ale málo, třeba jen jeden,“ vysvětluje Martin, který sám šermuje už třiadvacet let. K této zálibě se prý dostal přes historické knihy. „Zajímalo mě, jak ti středověcí rytíři fungovali, a chtěl jsem si to ověřit i v praxi.“ Dokonce si začal sám vyrábět i drátěnou košili z dvaceti tisíc kroužků.

Dnes už si však členové skupiny nechávají součásti výzbroje a oblečení vyrobit u specialistů. „Všechno je to ruční práce. Třeba meč stojí od čtyř do sedmi tisíc korun,“ podotýká nadšenec. Vybavení, tedy oblečení a výzbroj, pro jedno historické období vyjde na 50–60 tisíc korun. Který kousek je nejcennější, však Martin Cholinský říct neumí. „Ke všemu máme nějakou citovou vazbu. Ale je fakt, že těch věcí je už tolik, že bychom klidně zaplnili dva kamiony.“ Nechybí mezi nimi oblečení, zbraně, stany, loď nebo třeba klece do mučírny.

Rytíři Koruny české připravují vystoupení od dob gladiátorů až po napoleonské války. „Nejraději mám dobu Přemysla Otakara II.,“ říká muž, který k šermu přivedl i jednoho ze svých tří synů. Pokud jede skupina na vystoupení do ciziny, často jezdí i zbytek rodiny.

Jak Martin upozorňuje, při šermu nejde jen o nějaké hraní, ale o to, aby lidé věřili, že souboj před nimi je opravdový. „Naše zbraně nejsou z umělé hmoty, meč i kord by člověka propíchnul snadno.“ I proto je jasné, že občas dojde i k nějakému zranění. „Jeden čas jsme byli na chirurgii pravidelnými hosty, ale teď už ne,“ dodává šermíř. Občas se prý také stává, že je lidé upozorňují, ´aby tolik nešermovali, že děsí lidi´. „Jednou v Německu dokonce Američanky pištěly a zakrývaly oči svým dětem. Byli jsme na ně moc realističtí,“ směje se muž, který se živí i jako správce nemovitostí.

Kromě Německa jezdí skupina i do Francie, Švýcarska, Itálie, Polska nebo Rakouska, ale nevynechává ani rodnou zem. „Příští víkend děláme u letohrádku Hvězda v Praze největší rekonstrukci bitvy na Bílé hoře,“ zve Cholinský.