„Děláme hlavně gotiku a baroko, ale také třeba vojáky pětatřicátého pěšího pluku,“ říká Schleiss, který získal na šermířském bále Zlatou Xenu za přínos šermu. „Samozřejmě, že mě to potěšilo a zároveň překvapilo. Kluci si to na mě připravili,“ směje se Schleiss, jenž se šermu věnuje už pětadvacet let.

„Za tu dobu se toho samozřejmě hodně změnilo. Když jsme začínali, všechno jsme si vyráběli svépomocí. Materiál jsme sháněli v práci. Každý dělal něco. Někdo vyráběl zbraně, někdo zbroj, ženské šily kostýmy. Teď si můžete všechno koupit. Výrobců jsou mraky. Úroveň se každopádně hodně zlepšila,“ sděluje šermíř. Ke svému koníčku se dostal přes zájem o historii. „Vedl mě k tomu hlavně děda. Jako malý jsem hodně jezdil po hradech a zámcích. Zajímal jsem se o heraldiku. Vyráběl jsem také pečeti, dělal opisy listin. Šerm k tomu všemu přišel jako doplněk,“ konstatuje Schleiss.

Společně s kolegy ze skupiny Gotika si zahrál například v americkém trháku Příběh rytíře nebo v několika českých pohádkách. Přestože absolvoval během své kariéry spoustu soubojů a bitev, nikdy neutrpěl žádný větší úraz. „Šrámy mám jenom z autonehody. Ze šermu nic. Maximálně nějaké odřeniny,“ dodává.

Český šerm je podle něho na evropské špičce. „Třeba v Německu nebo Anglii se oživování historie věnuje hodně lidí. S šermem je to tam ale horší. Málokdo tam dělá organizované souboje s hudebním doprovodem tak, jako jsme na to zvyklí u nás. Spíše pořádají bitvy, na kterých se na sebe vrhnou a řežou do sebe, dokud nevypustí krev. To je pak o úraz,“ popisuje evropský šerm Schleiss. Se šermem projezdil celou Evropu. Byl například v Dánsku, Německu, Rakousku nebo Lotyšsku. Podílel se například na akci, která zachycovala dobývání Plzně husity. „To je něco úplně jiného. Všechno je naplánované a pečlivě si vybíráme, kdo se zúčastní,“ doplňuje.

V dubnu by se měla přímo u hradeb uskutečnit rekonstrukce dobývání Plzně Mansfeldem. Pořádat je bude sdružení Plzeňští, jehož je Schleiss také členem. „Chceme dění v Plzni trochu oživit. V řadě měst pořádají akce, které se vztahují k historii města. A Plzeň byla hned dvakrát dobývána, tak proč to nevyužít,“ vysvětluje. Dlouhá léta už má hospodu, kde se pravidelně setkávají plzeňští šermíři. „Spolupracujeme mezi sebou. Společně jezdíme třeba na bitvy,“ dodává.