Co (ne)dělat
- nikoho neznámého nepouštět do svého domu / bytu
- po pracovnících energetických služeb vždy chtít jejich průkaz
- ovšem pozor, průkazy mohou být padělané
- totožnost každého takového pracovníka si lze vždy ověřit po telefonu
- návštěvu si zkuste domluvit na jiný termín, kdy nebudete doma sami
- při podezření, že jste se setkali s podvodníkem, volejte policii

Začíná tím, že u dveří zazvoní člověk, který jde odečíst elektroměr, vodoměr nebo plynoměr, vrátit přeplatek… Otevřít přijde důvěřivý senior, který návštěvu pozve dál a nevědomky se nechá okrást. Úspory zmizí, jemu zbudou oči pro pláč.

Na vlastní kůži to před týdnem zažil sedmasedmdesátiletý senior z jihoplzeňského Skašova. S neznámým mužem se setkal ve vchodových dveřích. „Do rodinného domu vnikl pod legendou, že je pracovník zabývající se platbou elektřiny. Muž ho z vlastní vůle pustil. Pachatel pak využil jeho nepozornosti a odcizil mu hotovost ve výši 114 tisíc korun," uvedl policejní mluvčí Jan Koželuh.

Ne vždy to ale zloději zkoušejí pomocí takovýchto vousatých metod. V Plzni přišli s novou lstí.

Osmaosmdesátiletou seniorku okradla mladá žena, která předstírala, že roznáší reklamní letáky. Seniorku zastavila v chodbě bytového domu v centru města. „Nabídla jí tiskovinu zdarma a hned ji seniorce vložila do kabelky. Vzápětí předstírala, že jí do tašky omylem upadly i klíče, které držela s letákem v ruce. Žena jí tašku podala s tím, aby si klíče vyndala. Kromě nich však mladá žena z tašky nepozorovaně vyňala i finanční hotovost ve výši pět tisíc korun a rychle odešla," popsala mluvčí plzeňských policistů Hana Štefflová.

Po zloději i zlodějce pátrají policisté a kriminalisté. Pro ostatní seniory mají jasný vzkaz: „Nepouštějte si do bytu nikoho, koho neznáte! Vyhnete se riziku, že budete okradeni."