Senát z celkového počtu věnoval domovu 2 tisíce ochranných masek, které byly vyrobeny na lince z Tchaj-wanu, čtvrtý plzeňský obvod zařízení věnoval tisíc respirátorů z vlastních zdrojů.

„Respirátory jsou v podstatě darem tchajwanské vlády, byly totiž vyrobeny na výrobních linkách, které tchajwanská vláda darovala České republice. Těch linek je celkem pět, přičemž jedna linka za měsíc dokáže vyrobit celkem milion respirátorů. První dávka, kterou dostal Senát na přerozdělení, čítá 200 tisíc kusů, já jsem jich obdržel něco přes dva tisíce,“ říká senátor a starosta městského obvodu Plzeň 2 Lumír Aschenbrenner.

Ochranné masky senátor Lumír Aschenbrenner předal společně se starostou Tomášem Soukupem za účasti ředitele Městské charity Plzeň Pavla Janouškovce a místních zaměstnanců.

„Společné předání symbolizuje nejen jednotu v boji proti pandemii, ale také uznání a poděkování všem zaměstnancům Domova pro seniory sv. Jiří, který sídlí u nás na Doubravce. Osobně mě proto velmi těší, že pan senátor Aschenbrenner tuto iniciativu zahájil a že jsme respirátory mohli předat společně,“ uvádí starosta městského obvodu Plzeň 4 Tomáš Soukup.

Do Benešovy základní školy v plzeňských Doudlevcích přišla v pondělí na rotační výuku zhruba stovka dětí.
OBRAZEM: Děti jsou zpět ve školách, s testem na covid jim mohou pomoct rodiče

V domově pracuje zhruba 50 zaměstnanců, kteří se starají o 70 klientů. Drtivá většina klientů je již naočkována vakcínou proti covid-19, u zaměstnanců je podíl naočkovaných 50 procent.

„Tři tisíce respirátorů nám vydrží zhruba měsíc. Nosit je budou zaměstnanci domova, naopak senioři coby klienti mají v nošení ochranných pomůcek výjimku. Jeden z respirátorů vyrobený na lince z Tchaj-wanu jsem ihned vyzkoušel a musím říct, že pohodlnější respirátor jsem na obličeji ještě neměl,“ dodává ředitel Městské charity Plzeň Pavel Janouškovec.