„Tento projekt jsme vymysleli ve spolupráci s magistrátem a občanským sdružením TOTEM. Alarmy tu budeme seniorům rozdávat formou tomboly,“ vysvětlila Andrea Vlčková z preventivního oddělení městské policie.

Kapesní alarm začne po stisknutí hlasitě houkat a upoutá pozornost okolí. „Toto zařízení už pomohlo mnoha starším lidem zvládnout obtížnou situaci. A nejde jen o přepadení, ale stalo se také například, že seniorka upadla na hřbitově a nemohla se sama zvednout. Díky alarmu ji zaslechli kolemjdoucí a přispěchali jí na pomoc,“ uvedla příklad z praxe Vlčková.

Návštěvníci se shodli, že je třeba věnovat problematice bezpečnosti seniorů velkou pozornost. „Víte, mě před pár lety přepadli dva zloději. Vycházela jsem z podchodu u nádraží a dva hubení muži v kapuci seděli na zábradlí. Nechali mě projít, pak se za mnou rozběhli a chtěli mi strhnout batoh z ramene. Já jsem ho ale chytila a nepustila. Povalili mě na zem a táhli mě desítky metrů po studeném a špinavém chodníku. Nakonec bez kořisti utekli. Byla jsem celá sedřená, ale měla jsem obrovské štěstí. Každopádně se od té doby podchodů bojím. Nikdy nevíte, kdo tam může číhat,“ svěřila se seniorka Marie Korandová.

Podle další důchodkyně je v dnešní době důležité mít proti zlodějům dobrou ochranu. „Dnešní program mi přijde zajímavý. Jako senioři máme oproti mladému násilníkovi velkou nevýhodu. Jsme slabší a bezmocní, tak bychom potřebovali nějaké finty, jak čelit útoku. Studuji akademii třetího věku, rozhodně bych uvítala kurzy sebeobrany. Ihned bych se zapsala,“ navrhla další možnosti do budoucna Marie Oprchalová.