Senátní volby – druhé kolo

O tom, kdo bude v Senátu zastupovat volební obvod 7, který zahrnuje jižní Plzeňsko, část Klatovska a v Plzni se týká Slovan, rozhodnou voliči již tento víkend.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve dvě hodiny odpoledne a zavřou se úderem desáté. V sobotu pak bude možné přijít volit od osmi do čtrnácti hodin. Volební lístky dostanou tentokrát občané až přímo ve své volební místnosti.

Dagmar Terelmešová (ČSSD)

- 40 let
- Radní Plzeňského kraje pro oblast sociálních věcí, místostarostka Dobřan j Koncem 80. let pracovala v nemocnicích v Plzni a Ostravě, od poloviny 90. let po mateřské dovolené podnikala
- Od roku 1989 je členkou ČSSD, od roku 1998 zasedá v zastupitelstvu Dobřan, o čtyři roky později se stala zástupkyní starosty
- Před dvěma lety se stala krajskou zastupitelkou, letos kandidovala i do sněmovny
- V prvním kole senátních voleb získala 26,34 % hlasů

1. Jak můžete jako zvolený senátor pomoci svému kraji? (Uveďte nejméně dva příklady.)
Jako senátorka mohu jednak ovlivnit zákony, které mají obecnou platnost a dopadají i na instituce vnašem kraji. To se týká například zdravotnických zařízení, projektů na bydlení, sociální péči. Konkrétně našemu kraji by bezpochyby prospělo například zvýšení cestovního ruchu, který by ekonomicky pomohl celé oblasti a vytvořil nová pracovní místa. Jako senátorka mohu kromě jiného velmi účinně podpořit konkrétní projekty, které přilákají turisty.

2. Proč by lidé měli vdruhém kole dát hlas právě vám, ne vašemu soupeři?
Celý život jsem se zabývala sociálními otázkami a chci své zkušenosti využít i vpřípadě, že dostanu důvěru od voličů. Velmi mne zajímá rovnost podmínek žen a mužů, a to zejména finančních a zaměstnaneckých. Především situace samoživitelek není rozhodně uspokojivá. Vážným problémem je i další fungování sociálních služeb vzemi. Jako radní pro sociální záležitosti vím, jak moc mohou situaci zhoršit neuvážené škrty, které současná vláda připravuje. Chci být součástí konstruktivní opozice a rozumně zasahovat minimálně tam, kde pravicová vláda šlápne nejvíce vedle a způsobí občanům zásadní problémy.

Voliči mají příležitost nyní pomoci napravit situaci, která vznikla vdůsledku červnových voleb.

3. Proč je podle vás Senát potřebný? Jak byste horní komoru parlamentu obhájil?Stále je terčem kritiky a někteří lidé tvrdí, že je nepotřebný, jeho provoz drahý a senátoři jej mají jako vlastní cestovní kancelář.
Senát teď může udělat občanům České republiky snad největší službu, jakou kdy udělal. Jak všichni pociťujeme, pravicová vláda je ve svých opatřeních velmi nevybíravá a dopady jejích kroků jsou skutečně citelné pro obrovské množství lidí. Jelikož je i poslanecká sněmovna pravicová, jedinou pojistkou proti asociální politice vlády může být Senát. Vtom je jeho funkce nyní nezastupitelná. Pokud ČSSD získá 12 senátorů, může minimálně donutit vládu, aby o svých krocích sněkým diskutovala. To dosud nedělala. Ostatně za vlády ČSSD už jednou roli vyvažovatele Senát sehrál, tenkrát to bylo naopak, byla vněm pravicová většina.

4. Vjakém výboru byste chtěl pracovat a jaký obor preferujete?
Jak jsem již řekla, mým oborem jsou sociální otázky, takže i vtomto výboru bych pracovala vSenátu, pokud mě do něj voliči zvolí.

5. Zvolil byste si jako svého asistenta někoho ze svých příbuzných? Využíval byste všech výhod, které senátorům tento post nabízí?
Chtěla bych se věnovat práci Senátorky na sto procent a tak, aby moje práce měla smysl. Můj tým by tedy tvořili lidé, kteří by byli profesionály a skutečně by byli pro mne přínosem. O příbuzné, ale nepůjde, ráda odděluji soukromý život od pracovního. Senátorských výhod bych využívala jen vté míře, která by byla nezbytně nutná pro výkon funkce.

6. Jste pro přímou volbu prezidenta, omezení imunity a zdanění senátorských náhrad?
Sociální demokracie je jednoznačně pro přímou volbu prezidenta a zaznělo to zúst našich představitelů už několikrát. Stejně tak jako to, že sociální demokraté již v minulosti několikrát předkládali návrh na omezení imunity poslanců a senátorů. Deklarovali jsme i to, že podporujeme zdanění náhrad.

7. Jaké jsou vaše koníčky a záliby? Kolik si na ně vyhradíte času?
Ráda čtu, cestuji, chodím do přírody, houbařím. Velmi ráda vařím. Myslím, že je důležité si vyhradit čas na záliby, aby člověk načerpal energii na práci. Proto se snažím nějaký volný čas vždy najít.

8. Jak chcete navázat kontakty slidmi zregionu, kteří vás vboji o Senát podpoří? Plánujete zřídit svou senátní kancelář také ve vašem senátním obvodě?
Slidmi chci být vco nejužším kontaktu, protože pokud do mne vloží svoji důvěru, rozhodně si toho budu velmi vážit a nebudu ji chtít zklamat. Proto předpokládám zřízení kanceláře, která bude skromná, ale bude všem po ruce.

9. Jaká bude vaše priorita vSenátu a jak budete spolupracovat se zvolenými poslanci parlamentu za kraj?
Je to bezpochyby řešení sociálních otázek a zrovnoprávnění postavení žen ve společnosti. Vrámci regionálních projektů jsem připravená spolupracovat nejen sposlanci, ale také skrajskými zastupiteli. Myslím, že tato spolupráce je pro rozvoj regionu nezbytná

10. Domníváte se, že by si mladí lidé měli už nyní spořit deset tisíc měsíčně, aby měli zajištěnou důstojnou penzi?
Garantem penze musí být především stát. Určitě by občané měli mít nějakou možnost si penzi zlepšit a nést nějakou zodpovědnost za to, jak se jim povede vdůchodovém věku, ale hlavní roli by měl hrát stát. Nejde přitom o nějaké podceňování lidí, spíše jde o evropské trendy vtéto oblasti, které vycházejí ze zkušeností, jak dobrovolné důchodové systémy ve světě fungují. Částka deset tisíc korun je však holý nesmysl. Mohla bych jí zneužít, ale vrámci korektnosti musím říci, že tato suma byla už i samotnými autory zpochybněna. Nicméně pokud by se prosadila pravicová důchodová reforma, spořili bychom u soukromých institucí, což nedává zpodstaty smysl. Na podobný systém už doplatila například generace našich rodičů a prarodičů.

11. Považujete za nezbytné snižovat mzdy ve státním sektoru, tedy například i lékařům?
Konkrétně u lékařů může ze snižování mezd vyrůst obrovský problém. Již jednou jsme zažili exodus sestřiček na západ od nás, kde jim nabízeli nesrovnatelně lepší podmínky než včeském zdravotnictví. Nyní by situace byla ještě dramatičtější. Kvalitní zdravotnický personál by odešel do zahraničí nebo do jiných oborů a spolu stím by i zásadním způsobem klesla kvalita a dostupnost zdravotní péče. Podobně velký problém způsobí snižování platů a propouštění například u policie nebo u hasičů.

Jiří Šneberger (ODS)

- 49 let
- Senátor, místopředseda Senátu
- Absolvoval technickou kybernetiku na Vysoké škole strojní a elektrotechnické v Plzni. Pracoval ve Škodovce a studoval při zaměstnání
- Od roku 1992 předsedal okresní privatizační komisi, v roce 1995 byl jmenován do čela regionálního pracoviště Fondu národního majetku v Plzni. Tam zůstal až do zvolení primátorem
- V roce 1994 byl zvolen do plzeňského zastupitelstva a od roku 1998 do ledna 2005 byl primátorem Plzně
- Členem ODS je od roku 1991
- V roce 2004 byl na Plzeňsku zvolen senátorem již v prvním kole, od roku 2006 je místopředsedou Senátu
- V prvním kole senátních voleb získal 28,64 % hlasů

1. Jak můžete jako zvolený senátor pomoci svému kraji? Uveďte nejméně dva příklady.
Říká se, že senátor je vyslancem „svého“ obvodu vPraze a vmnohém je to pravda. Zúčastnil jsem se řady schůzek senátorů a poslanců svedením Svazu měst a obcí, pomáhal starostům snepřehlednými evropskými dotacemi a často myslím vdobrém „leštil“ kliky na úřadech vPraze. Zkonkrétních příkladů bych mezi mnohými uvedl třeba zabránění tomu, aby byl vHoražďovicích zrušen katastrální úřad nebo pomoc při získání dotace na hřiště v Blovicích. Na druhou stranu kontakty a znalost problému tzv. „zdola“ pro mě byla velká pomoc při schvalování a připomínkování zákonů a podpoře těch, které jsou vzájmu volebního obvodu i obcí a měst obecně. Například při novele zákona o rozpočtovém určení daní pro malé obce, kde jsem podpořil zvýšení jejich příjmů.

2. Proč by lidé měli vdruhém kole dát hlas právě vám, ne vašemu soupeři?
Myslím, že mou výhodou jsou jednak zkušenosti z působení ve funkci primátora Plzně, stejně jako fakt, že se mi za šest let podařilo kontakty vsenátním volebním obvodu nejen udržet, ale významně je rozšířit. Bez nadsázky, vedle Plzně se mým domovem stal celý volební obvod. Samozřejmě vnímám jako svou přednost i šest let zkušeností senátora. Myslím, že díky tomu dovedu nahlížet na problémy vširších souvislostech.

3. Proč je podle vás Senát potřebný? Jak byste horní komoru parlamentu obhájil?Stále je terčem kritiky a někteří lidé tvrdí, že je nepotřebný, jeho provoz drahý a senátoři jej mají jako vlastní cestovní kancelář.
Senát je skutečnou pojistkou, která zabránila bezpočtu chyb vnávrzích zákonů. Navíc vSenátu jsou osobnosti, které přemýšlejí samostatně a nebojí se mnohdy upřednostnit věcnou stránku zákona před stranickým apelem. Důvod, proč veřejnost práci Senátu dostatečně nevnímá, vidím vtom, že je na pohled nezajímavá a příliš odborná. Jeho absence by se dotkla každého znás. Nadbytečné cestování se Senátu příliš netýká, přesto jsme přijali velmi úsporná opatření.

4. Vjakém výboru byste chtěl pracovat a jaký obor preferujete?
Vpřípadě zvolení bych rád pokračoval vpráci v Ústavně-právním výboru, protože se už vjeho problematice orientuji a měl bych tudíž na co navázat.

5. Zvolil byste si jako svého asistenta někoho ze svých příbuzných? Využíval byste všech výhod, které senátorům tento post nabízí?
Nedělal jsem to doposud, proč bych to měl dělat nyní? Nepřipadá vúvahu.

6. Jste pro přímou volbu prezidenta, omezení imunity a zdanění senátorských náhrad?
Pro přímou volbu jsem, je to dokonce jen zpředních bodů mého volebního programu. Nerad bych byl napříště totiž svědkem nepřístojností, které se staly při volbách předchozích. Somezením imunity a zdaněním náhrad nemám žádný problém, příslušné návrhy podpořím.

7. Jaké jsou vaše koníčky a záliby? Kolik si na ně vyhradíte času?
Mám ročního syna a věřte, že ten mi ve vzácných okamžicích, kdy jsem doma, příliš času kpěstování koníčků neposkytne. Ale jinak mám rád literaturu, divadlo a film, za své hobby rovněž považuji moderní elektroniku.

8. Jak chcete navázat kontakty slidmi zregionu, kteří vás vboji o Senát podpoří? Plánujete zřídit svou senátní kancelář také ve vašem senátním obvodě?
Kancelář mám a myslím, že funguje velmi dobře. Pokud jde o kontakty, jak už jsem uvedl je jich bezpočet. A každý další je pro mě jen přínosem, ať jde o jakýkoliv problém, na každý se těším.

9. Jaká bude vaše priorita vSenátu a jak budete spolupracovat se zvolenými poslanci parlamentu za kraj?
Priority vyplývají z mého volebního programu. Pokud jde super stručně o Senát, je to, kromě zmíněné přímé volby prezidenta, boj proti hazardu a prosazování zákonů pomáhajících podnikatelům. Zregionálního hlediska pak více kompetencí obcím, zákony zjednodušující agendu na úřadech a zákaz výstavby úložiště jaderného odpadu vPačejově. To jsou samozřejmě jen ty nejvýraznější.

10. Domníváte se, že by si mladí lidé měli už nyní spořit deset tisíc měsíčně, aby měli zajištěnou důstojnou penzi?

Tu konkrétní částku je třeba nejdřív pořádně spočítat, bude se odvíjet od definitivní podoby důchodové reformy. Že by si ale každý měl střádat na stáří je nepochybné.

11. Považujete za nezbytné snižovat mzdy ve státním sektoru, tedy například i lékařům?

Považuji za nezbytné především snižování tempa zadlužování, protože žít na úkor našich dětí je mi proti mysli. Každá profesní skupina by měla přispět jistým dílem. Vsoukromém sektoru se snížení platů uskutečnilo už před časem a žádnou dramatickou odezvu to ve společnosti nemělo. Na to bychom neměli při posuzování takových kroků zapomínat.