Starostové malých obcí se zlobí. Senát totiž o jeden hlas nepodpořil novelu rozpočtového určení daní, která obcím postupně dorovnávala příjmy, o které přišly při zavádění druhého důchodového pilíře před třemi lety.

Naopak prošla varianta, která sice vrací obcím cca 2 miliardy korun, ale až od roku 2017, především ale odebírá obcím příjem 30 procent výnosu daní z příjmů fyzických osob. „Ta v letošním roce klesla asi na jednu miliardu, ale je reálné očekávat, že vlivem rostoucí ekonomiky a zvýšeného výběru daní by mohla částka stoupnout, a to obce kvůli schválenému pozměňovacímu návrhu přijdou," naštvalo Zbyňka Linharta ze senátorského klubu Starostů a nezávislých.

Podle něj je tím pádem zvýšení příjmů z podílu na daních ve prospěch obcí velmi sporné a tendenční. „Protože se dá říct, že o kolik korun obce dostanou přidáno – tedy jen vráceno – tak řádově o stejnou částku přijdou," zlobil se Linhart.

Příspěvek na státní správu

Výsledek hlasování v senátu mrzel starostu Blovic Jana Podušku. „Je to nespravedlivé. V době krize nám stát sebral peníze. V případě Blovic to dělalo dva miliony korun, které byly příspěvkem na výkon státní správy. Mrzí mě, že senátoři z Plzeňského kraje, až na Lumíra Aschenbrennera, nehlasovali pro novelu," uvedl Poduška s tím, že přitom Jan Látka a Miroslav Nenutil jsou bývalí starostové, a proto by měli mít pochopení pro potřeby starostů.

Jak hlasovali?Jan Látka (ČSSD) se zdržel
Dagmar Terelmešová (ČSSD) se zdržela
Milada Emmerová (ČSSD) se zdržela
Miroslav Nenutil (ČSSD) ne
Lumír Aschenbrenner (ODS) ano

„Mrzí mě ještě jedna věc. Dostaneme 12 milionů korun od státu jako příspěvek na výkon státní správy, ale celkem nás to vyjde na 28 milionů korun. Musíme to doplnit z peněz, které bychom mohli použít na něco jiného," vysvětlil Poduška.
Údržba infrastruktury

Starosta Němčovic Karel Ferschmann tvrdí, že rozhodnutí senátu obce poškozuje, protože výpadkem evropských peněz nemají možnost pokrýt ani údržbu infrastruktury. „Jsem zděšen, že někteří senátoři popřeli v průběhu hlasování svá předchozí hlasování na výborech i písemné přísliby starostům, kteří s nimi vedli dialog," mínil Ferschmann.

O něco smířlivější byl starosta Dobříče Václav Lomička, který chce, aby stát upřednostňoval obce, které financují školy a provozují tělovýchovná zařízení.