„Na post náměstka jsem navrhován jako neuvolněný. V případě, že mi zastupitelstvo ve čtvrtek funkci potvrdí, pak se budu muset samozřejmě rozmyslet, jak budu dále pracovat pro obec. Na všem se ale budu muset nejdříve domluvit s kolegy v zastupitelstvu ve Vejprnicích,“ řekl Deníku Karpíšek s tím, že senátorského mandátu se vzdát nehodlá. „Senátor má totiž být především v regionu, tedy ve svém obvodě, což se s prací na kraji vzájemně nevylučuje, ba naopak,“ míní Karpíšek. „Řada mých kolegů senátorů byla v krajských zastupitelstvech nebo i v radách,“ vysvětlil Karpíšek.

Budoucí hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS) je od roku 2017 poslankyní. „Dnes jsem již rozhodnuta, že funkci poslance dokončím, ale v dalších parlamentních volbách v roce 2021 kandidovat nebudu,“ uvedla Mauritzová. Dodala, že se chce naplno věnovat postu hejtmanky. „Detaily ještě budeme probírat na stranickém grémiu.“

Současný starosta Klatov Rudolf Salvetr (ODS) zůstane ve vedení města i přesto, že bude mít v krajské radě na starost resort školství. „Problém v tom nevidím, školství je pro mě velice blízký obor, a navíc bych měl na krajském úřadu působit jako neuvolněný,“ okomentoval Salvetr.

S kumulací funkcí na uvolněných postech nesouhlasí Piráti, kteří by však měli s ODS na kraji vytvořit koalici. „Tato věc se řešila v rámci etického kodexu zastupitelů Plzeňského kraje. Chtěli jsme, aby tato záležitost byla obsažena v koaliční smlouvě, a nikdo z našich koaličních partnerů s tím problém neměl. Předpokládáme tak, že se tohoto kodexu budou všichni držet,“ sdělil lídr Pirátů Rudolf Špoták, který v radě kraje zasedne jako náměstek hejtmana pro sociální oblast. „V současné době se to týká pouze funkce hejtmanky paní Mauritzové, která nás informovala o tom, že záležitost musí probrat vnitrostranicky, což respektujeme a doufáme, že nás informuje o tom, jak se k celé věci postaví,“ uzavřel Špoták.