V sobotu 31. března se do takzvané Semlerovy rezidence, jednoho z plzeňských interiérů s podpisem věhlasného architekta Adolfa Loose, podívají na dlouhou dobu poslední návštěvníci. Prostory se pak totiž uzavřou a začne jejich rekonstrukce.

Proměnu chystá Západočeská galerie, která získala 30milionovou evropskou dotaci, hotovo má být v roce 2020. „Zatímco v současné době je přístupná pouze část Semlerovy rezidence, za dva roky si zájemci prohlédnou celý interiér. Rekonstrukce počítá s restaurováním původních vzácných přírodních materiálů a vybavením prostoru replikami původního nábytku. Na místě by mělo vzniknout návštěvnické centrum a Loosova kavárna. Úpravy se dočká i venkovní okolí domu na Klatovské 110,“ informovala za plzeňský magistrát Adriana Jarošová.

Rezidence vznikla pravděpodobně podle Loosovy představy, kterou po jeho smrti uskutečnil jeho kolega Heinrich Kulka.

O návštěvy Loosových interiérů je v Plzni tradičně velký zájem a Semlerova rezidence není výjimkou. „Například od Brummelova domu, který už je vlastně hotový, se liší tím, že není vybavená. I tak ale má návštěvníky čím zaujmout,“ míní Magdaléna Soukupová z organizace Plzeň-Turismus a naráží na kaskádovité rozvržení interiéru, pro něž se vžil termín raumplan.

Místa na prohlídky, které se v zimě konají ve čtvrtek a v sobotu a jsou určeny pro desetičlenné skupiny, jsou stále volná. „Otázkou ale je, jak rychle zmizí, až se rozkřikne, že rezidence bude dva roky zavřená,“ dodává Soukupová.

Na zmíněný Brummelův dům v Husově ulici letos také dojde, má se dočkat zadní fasády, která mu jako jediná chybí.

Loos v Plzni
Přístupné interiéry: Bendova 10 (byt Krausových), Klatovská 12 (byt dr. Vogla), Husova 58 (Brummelův dům), Klatovská 110 (Semlerova rezidence)