Dlouhodobý nedostatek pracovních sil a zvýšená poptávka firem hrají do karet brigádníkům. Pokud nechcete léto proválet u vody, letos se brigáda obzvlášť vyplatí v Plzeňském kraji si zájemci vydělají až o pětinu víc než loni. Vyplývá to z nejnovějšího vyhodnocení regionálních dat personální agentury Adecco.

Kromě výpomoci na sezonní práce firmy shánějí i dočasnou náhradu za stálé zaměstnance, kteří si vybírají dovolenou. Brigádníci si průměrně vydělají od 90 do 160 korun na hodinu.

Firmy v Plzni nejsou výjimkou a také lační po brigádnících. „Vliv na mzdu má pracovní pozice i kolik nočních směn brigádník má. Na léto počty brigádníků navyšujeme, už jsme začali,“ říká Romana Nydrle, tisková mluvčí společnosti Makro a dodává: „Dodržujeme podmínky pro brigádníky, které jsou srovnatelné s těmi, které mají naši zaměstnanci,“ zdůrazňuje.

Na Anglickém nábřeží se začalo se stavbou náplavky
Na břehu Radbuzy se bagruje. Začala tu růst náplavka

„Zaměstnáváme brigádníky v průběhu celého roku. Jsme flexibilní a schopní nabídnout pracovní úvazek tak, aby zaměstnanci vyhovoval a mohl jej přizpůsobit studiu či životnímu stylu,“ hlásí country manažerka společnosti AmRest Jana Halíček. Do skupiny AmRest spadá KFC nebo Burger King. „U brigádnických pozic se u nás začíná od 95 Kč za hodinu,“ vypočítává Halíček.

Kdo chce v létě pracovat, brigádu sežene. Míst je dost a platy slušné. „Oproti roku 2017 jsme zaznamenali zvýšení počtu nabídek brigád o 10 až 15 %. Odměny na některých pozicích vzrostly dokonce až o 20 %,“ potvrzuje Ondřej Wysoglad, ředitel personální agentury Adecco ČR, a dodává, že nejčastěji firmy poptávají brigádníky do skladů či logistických center. Velká sháňka je také po pokladních v supermarketech.

Ilustrační foto.
Cyklovlakem do Českého lesa