V hotelích na Šumavě a v Krušných horách zbývá na Vánoce a Silvestra už jen pár volných pokojů.

Sehnat pobyt na Šumavě nebo v Krušných horách na vánoční svátky nebo Silvestra je v současnosti už velmi obtížné. V hotelu Sirotek na Špičáku mají obsazeno dokonce i na rok 2020. „O Vánocích neubytováváme, ale na Silvestra máme plno, stejně tak i na další měsíce. Jezdí k nám především školy. Nabízíme tak většinou víkendy a i ty už máme obsazené,“ řekl provozovatel hotelu Bohuslav Burda.

Posledních pár volných míst mají v hotelu v Srní, ale jen na Silvestra. Na Vánoce mají zcela plno. „Naši návštěvníci si objednávají pobyt hodně dopředu, někdy i rok. U nás nezáleží na tom, zda je nebo není sníh, spíše jsou to lidé, kteří k nám jezdí pravidelně nebo jim náš hotel doporučili známí. Mají objednávku dopředu, aby měli jistotu,“ sdělila za Hotely Srní Dana Reindlová.

V hotelu Čertův mlýn na Špičáku se ale ještě dá ubytování sehnat. „Máme volná místa na Vánoce i na Silvestra. Samozřejmě bude záležet, na jak dlouhý pobyt budou lidé chtít přijet. Že máme ještě volno, je i tím, že zatím není sníh. Jakmile napadne, začnou všichni volat,“ uvedl provozní hotelu Rudolf Latka.

Podobně jsou na tom v Krušných horách. Jak sdělila Olga Truhlářová z božídarského hotelu Excalibur, Silvestr je vyprodaný pravidelně. „Silvestr na horách chtějí lidé trávit, ať je hojnost nebo krize. Horší je to s Vánocemi,“ popisuje zkušenosti provozní hotelu. „Většinou k nám dorazili jenom samotáři nebo lidé s nějakým splínem a to jsme tady byli jako v psychologické poradně. Proto jsme se rozhodli, že na Vánoce zavřeme a otevřeme až po svátcích,“ dodala Truhlářová. V hotelu Plešivec sice mají na Vánoce otevřeno, ale Silvestr je podle správce rezervací hotelu Františka Soboty vyprodaný. „Za tři dny o svátcích zaplatí zájemci deset a půl tisíce korun za dvoulůžkový pokoj se snídaní,“ uvedl správce.

Na zahájení lyžařské sezony si ale milovníci hor budou muset ještě počkat. „Zasněžovat jsme začali 30. listopadu na spodku sjezdovky číslo 2 a v horní části sjezdovky číslo 3. Vzhledem ke kolísajícím teplotám ale není zasněžování konstantní,“ uvedl mluvčí skiareálu na Špičáku Karel Samec. Na horách nyní nepadá ani sníh, takže termín prvního lyžování nelze zatím určit.