Primátor Plzně Pavel Rödl (ODS) rozdíl ve výplatách kritizuje. „Nejsem spokojen s rozdíly v platech některých ředitelů. Myslím, že neodpovídají důležitosti, složitosti a velikostí té které organizace,“ uvedl Rödl.
Výši příjmů však podle tajemníka magistrátu Ivo Javůrka stanovuje příslušný resortní náměstek primátora ve spolupráci s ředitelem magistrátního úřadu, do jehož kompetence organizace spadá.
Například v rezortu náměstkyně primátora pro kulturu a cestovní ruch Marcely Krejsové (ODS) je rozdíl mezi platem ředitelky Kojeneckého ústavu a ředitelem Espritu téměř 32 tisíc korun. Krejsová to však odmítá komentovat s tím, že jde o důvěrné informace.
Předseda kontrolního výboru zastupitelstva Milan Chovanec považuje stanovení platů jednotlivým ředitelům za nekoncepční. „Výši mezd nepovažuji za příliš vysokou, odráží úroveň středního managementu a zodpovídají za městský majetek nemalé hodnoty. Velmi mě ale zaráží, že rozdíl příjmů jednotlivých ředitelů může činit až dvojnásobek průměrné mzdy,“ míní Chovanec.
Podle něj by měli mít ředitelé srovnatelný základní plat a pobídkovou složku mzdy zdůvodněnou například obratem, hospodářským výsledkem, počty zaměstnanců či výší majetku, za který zodpovídají. „Nekoncepčnost je však v tomto městě problémem nejen v platech, ale prakticky ve všem. Příkladem jsou problémy v Espritu, kde se ať už vědomě či nevědomě porušoval zákon. Je to jen špička ledovce,“ řekl Chovanec v narážce na pozdní vylizení Divadla Čas, které už město stálo 550 tisíc korun a může se vyšlhat až k milionu.
Aféru kolem platů odstartoval letos příjem generálního ředitele Plzeňských městských dopravních podniků, když se ukázalo, že za loňský rok vysoko přesáhl třímilionovou částku.
Opozice tehdy žádala prošetření platů také u ostatních manažerů placených městem. V případě akciových společností s účastí města však narazila na problém, protože se zveřejněním by museli souhlasit všichni akcionáři.
Kolik berou?
Správa inf. technologií 69 179 Kč