Po komunálních volbách ho ČSSD poslala do čela dozorčí rady Plzeňské teplárenské, teď nejen, že nemá Sazama žádnou funkci, ale není už ani členem ČSSD. Důvod? Předseda městských sociálních demokratů Martin Zrzavecký tvrdí, že Sazama nezaplatil 200korunový členský stranický příspěvek za loňský rok, což je podle něj důvod k vyloučení ze strany.
Sazama je naopak přesvědčen, že vadily právě jeho aktivity v teplárně a ČSSD se jej zbavila, protože ´zlobil´.
Jeho přístup k stranické funkci totiž vyrazil dech všem politikům, stranická příslušnost v tom nehrála roli. Sazama chtěl v teplárně věci, které nepoužíval před ním žádný z jeho předchůdců – vlastní kancelář, mobilní telefon, a dokonce služební vůz. A rozhodl se chodit ´do práce´ denně. I když auto nakonec nedostal, kancelář a telefon ano. Vzápětí vypracoval plán práce dozorčí rady a od ředitelství Plzeňské teplárenské požadoval různé dokumenty. „V podniku probíhaly závažné ekonomické operace typu výběru dodavatele uhlí nebo možné fúze či odprodej části teplárny a příprava spalovny Chotíkov,“ vysvětluje Sazama svoje důvody. Jenže brzy přišly důsledky jeho nebývalé aktivity, výhoda vlastní kanceláře či telefonu mu byla odebrána a z funkce byl odvolán. Nakonec skončil i jako člen ČSSD.
Zrzavecký tvrdí, že to nesouvisí. „Může to tak vypadat, ale důvodem je hrubé porušení stanov strany, když nezaplatil členské příspěvky,“ uvedl. Případ Sazama řešilo dokonce ústředí sociálních demokratů v Praze, na něž se dotyčný obrátil.
Jiří Bis (ČSSD), který figuruje v představenstvu teplárny, míní, že Sazama měl být z dozorčí rady odvolán mnohem dříve. „Člen dozorčí rady ani její předseda není žádný vnitřní auditor. On jednoznačně překračoval svoje pravomoci,“ prohlásil Bis s tím, že žádný předseda dozorčí rady nemůže denně osobně kontrolovat, co si umane, a vyžadovat sám o sobě informace. „To může jen dozorčí rada jako taková. Jeho úkolem ji bylo řídit,“ uvedl Bis. Dodal, že předseda dozorčí rady má sice nárok na finanční odměnu, ale už ne na žádné další požitky, jako například na auto.
Přesto Bis trvá na tom, že důvodem, proč se ČSSD s jeho dřívějším stranickým kolegou rozloučila, je právě nezaplacení příspěvků. „Nechci to dál rozmazávat, je to celé nesmírně trapné. Byla chyba, že byl do takové funkce vůbec nominován,“ uzavřel Bis.
Sazama: Vadil jsem, tak mě odvolali
Bývalý předseda dozorčí rady Plzeňské teplárenské Jan Sazama vysvětluje, jak chtěl proniknout do chodu nejvýznamnějšího městského podniku.
Když jste nastoupil do funkce předsedy dozorčí rady, vyrazil jste všem dech tím, že tam budete chodit denně do práce. To vaši předchůdci nedělávali. Co vás to napadlo?
Chtěl jsem pracovat. Co je na tom divného? Chtěl jsem k tomu kancelář, mobil, počítač a auto. Nejdříve bylo velké nadšení, ale s tím, že to musí odsouhlasit předseda představenstva. Vše jsem dostal, až na to auto. Já jsem v tom neviděl nic divného, očekávala se důležitá jednání v Praze kvůli uhlí, připravuje se stavba spalovny v Chotíkově. Předpokládal jsem, že se toho budu účastnit. Žil jsem v domnění, že pokud mám fungovat jako předseda dozorčí rady teplárny a odsouhlasovat určité materiály, tak chci do chodu podniku proniknout. Společně s místopředsedou dozorčí rady jsem zpracoval plán práce a nechal jsem si jej řádně odsouhlasit.
Jenže jste narazil. V čem konkrétně?
Bylo to tehdy, kdy jsem chtěl analýzu ke stavu uhlí v době, kdy teplárna hledala strategického partnera. Chtěl jsem také objednávku na tuto studii a fakturu s cifrou, kolik to stálo. Dali mi to, ale pak jsem se dozvěděl, že na tohle nemám nárok, a s vedením teplárny jsem si vyjasnil, jak by měla dozorčí rada fungovat. Že žádný materiál nebudu vynášet ven z podniku, nebudu poskytovat žádné informace a vše zkonzultuji s vedením podniku a šéfem představenstva.
Nakonec jste skončil ve funkci i v ČSSD.
Ano, odebrali mi kancelář a všechno okolo, ale písemně mi nikdo nic nesdělil. Nikdo se neobtěžoval.
Šéf městské ČSSD Martin Zrzavecký tvrdí, že jste nezaplatil příspěvky a to je důvod pro vyloučení.
Já jsem 200 korun zaplatil v plné výši přes předsedu naší místní stranické organizace. Ale právě městský výbor jej údajně odmítl přijmout. Požadovali také asi 12 tisíc korun jako nadstandardní příspěvek za to, že jsem vykonával funkci předsedy dozorčí rady teplárny. Je to jedna měsíční odměna, kterou každý funkcionář odevzdává ročně straně. A telefonicky mi bylo sděleno předsedou naší místní stranické organizace, že už nemám chodit na členskou schůzi z důvodu pozastavení mého členství ve straně.
Vy jste se proti tomu ohradil. Chcete zpátky do ČSSD?
Chci, aby se mnou komunikovali. Styl jednání ve smyslu vzkazů přes telefon neberu.
Zrzavecký: Jde jen o stranické příspěvky
Předseda městské organizace ČSSD Martin Zrzavecký vysvětluje důvody konce Jana Sazamy ve straně.
Můžete vysvětlit, co vážného se stalo, že Jan Sazama končí nejen v teplárně, ale dokonce v ČSSD?
Jan Sazama byl nominován jednou z místních organizací ČSSD do funkce předsedy dozorčí rady. Jeho předpokladem pro to, aby tuto funkci vykonával, bylo to, že dlouhá léta se pohybuje v oblasti energetiky a teplárenství, je v té oblasti vzdělán. Jde o jednu z nejvýznamnějších funkcí, protože město má pouze dva podniky tohoto formátu – Plzeňskou teplárenskou a Plzeňské městské dopravní podniky. Je pravda, že hned na začátku měl kolega Sazama požadavky, které z pohledu města Plzně a také z pohledu jeho předchůdců v té funkci nebyly úplně standardní.
Mluvíte o přidělení kanceláře, počítače, telefonu a auta. Tam asi ale hlavní problém nebyl, až na auto vše dostal. Nebylo více nestandardní to, že se spíš očekávalo, že bude zpovzdálí tiše dozorovat a nebude se aktivně zapojovat do chodu teplárny?
Ne, to v žádném případě. Je potřeba říci, že jeho požadavky v minulosti běžné nebyly, přesto mu bylo, až na auto, vyhověno. Signály z Plzeňské teplárenské, především z jejího představenstva, byly však takové, že svoji funkci pojal jinak, než je obvyklé. Je právo každé společnosti, jakou roli nechá předsedovi dozorčí rady. Dozorčí rada je kontrolním orgánem a měla by dohlížet nad představenstvem, jak svoji funkci vykonává. Kompetence má dané stanovami. On předpokládal, že bude docházet skoro každý den do zaměstnání a bude pravidelně pracovat v té společnosti. Že bude hodně komunikovat s vedením, což není úplně obvyklé stejně jako to, že bude procházet provoz a bude se o něj zajímat. Na druhé straně chápu jeho snahu společnost detailně poznat. Ale z pohledu členů představenstva byly jeho kroky vyhodnoceny jako neobvyklé s ohledem na výkon jeho funkce.
Takže vadilo, že se pouštěl do něčeho, do čeho mu nic nebylo.
Je to tak. Ovšem je třeba zmínit i určité osobní finanční problémy pana Sazamy, ke kterým se nechci příliš vyjadřovat. Na půdě ČSSD jsme s ním o tom několikrát mluvili, on svoji pozici vždycky obhajoval. Vyvrcholilo to na konci loňského roku, kdy neuhradil standardní členský příspěvek, který činí 200 korun za rok. Měl ho zaplatit do 31. prosince, ale on tak neučinil. Na základě toho mu bylo ukončeno členství v ČSSD. Ještě předtím dostal možnost zaplatit v náhradním termínu, ale nevyužil to. Takže z důvodu hrubého porušení stanov sociální demokracie mu bylo pozastaveno členství.
On s tím nesouhlasí, tvrdí, že peníze poslal a vy jste je nepřijali.
Má je zaplatit osobně, což se nestalo. Odvolal se k nejvyššímu kontrolnímu orgánu strany, což je tzv. Ústřední revizní komise, kam zaslal dopis, kde to popisuje. Byl jsem kontaktován vedením ČSSD, kde jsem celou věc objasnil, kontrolní komise věc projednala a postoupila to na krajskou úroveň. Jestli se někde hovoří o tom, že kolega Sazama nebyl vyrozuměn o postupu, není to pravda. Máme jím podepsanou doručenku, kde ho o konci jeho členství v ČSSD informujeme. A že má právo se odvolat, což on učinil. Já jsem si ale jist, že jsme nepochybili.
Skutečně vám nepřipadá tento důvod zástupný a ve skutečnosti jde o účtování za jeho aktivity v teplárně?
Vím, že to tak vypadá, ale není to tak. Několikrát jsem s ním hovořil a vysvětloval jsem mu postoje jak své, tak za plzeňskou ČSSD a dával jsem mu doporučení, jak se má v té věci chovat. On to neudělal, já mám vůči němu čistý štít.