Dnes už bývalý hornobřízský starosta Vojtěch Šedivec a bývalí členové rady se dopustili několika chyb – proto se je zastupitelé rozhodli odvolat. Ačkoliv se k přesným důvodům nikdo dosud nevyjádřil, lze je vyčíst ze zápisu z veřejného zasedání, který hornobřízská radnice ve čtvrtek zveřejnila.

Část zastupitelů nejprve zpochybnila červnové usnesení rady, která rozhodla o zrušení pracovního poměru tajemnice Ivany Horské. Po argumentaci, že rada rozhodla podle špatného zákona a pracovní poměr ukončila chybně, přišlo na řadu hlasování. Usnesení rady bylo zrušeno, výpověď tajemnice prohlášena za neplatnou.

„Po jednání s některými členy zastupitelstva a na základě zjištěných nedostatků a pochybení navrhuji, aby zastupitelstvo hlasovalo o důvěře stávajícímu starostovi Vojtěchu Šedivcovi,“ prohlásil pak místostarosta Petr Riedl. Nedůvěru Šedivcovi vyslovilo 11 zastupitelů, devět se jej zastalo a jeden se zdržel. Následovalo zvolení Jiřího Kříže coby jeho nástupce a odvolání a znovuzvolení rady.

Starosta Kříž se k tomuto jednání vracet nechce. „Nebudu je komentovat, stejně jako jeho důvody a současnou situaci,“ řekl ve čtvrtek Deníku.

Proč byl odvolán, nechce v této době rozebírat ani Šedivec. „Opozice na svou stranu získala čtyři členy naší koalice a následně nám vyslovila nedůvěru. Na celý průběh změn ve vedení města mám svůj názor, ale nechci teď ještě více rozviřovat situaci a nechám si alespoň krátký čas na to, abych své stanovisko následně sdělil. Upřímně řečeno, je mi této situace líto zejména proto, že nevzešla ze svobodné vůle voličů v řádných volbách,“ konstatoval bývalý starosta.

Podle Šedivce není právě šťastné, že starosta i místostarosta Horní Břízy jsou nyní neuvolnění a svoji funkci tedy vykonávají až po pracovní době v jiném zaměstnání. „S kolegy z našeho sdružení se domníváme, že rozhodnutí nového vedení města je nešťastné a může ohrozit rozběhnuté žádosti i další plánované projekty,“ uvedl Šedivec.

Město za jeho vedení totiž podalo žádosti o získání dotací z evropských peněz prostřednictvím Regionálního operačního programu a státního fondu životního prostředí. „Do konce tohoto roku očekáváme, jak dopadnou naše žádosti týkající se kanalizace, místních komunikací, umělého travnatého povrchu na hřišti a úprav zeleně. Nyní je podávána žádost na likvidaci staré ekologické zátěže – dehtové haldy,“ podotkl.

„Největší obavu mám o to, aby se dobře rozběhlé věci podařilo dokončit. Zejména v jednáních okolo dotací je totiž velice důležitá a zásadní osobní účast starosty města, coby statutárního zástupce, je třeba neprodleně reagovat na vznesené připomínky a obratem poskytnout případná doplnění,“ zakončil Šedivec.

Celé vyjádření Vojtěcha Šedivce najdete ZDE.