Mezi objekty, jejichž podoba se během festivalu promění, jsou například bývalá jídelna na Jateční ulici, boční stěna budovy Waldorfské školy na Husově náměstí, soukromý objekt bývalých garáží na nábřeží řeky nebo panelový dům v Sokolovské ulici. Celková plocha letošních maleb přesáhne 2500 m2. Samotný festival zpestří také bohatý doprovodný program. Ve čtvrtek se uskuteční veřejný graffiti jam na zeď Fakultní nemocnice Bory a v pátek bude festival oficiálně zakončen v DEPO2015, kde proběhne vernisáž doprovodné výstavy, představení děl, která během festivalu vznikla, i graffiti workshop pro děti.

„Cílem festivalu je obohatit a zušlechtit veřejný prostor a zároveň přiblížit tvorbu nejlepších současných umělců široké veřejnosti. Objekty určené pro malby vybíráme zejména s ohledem na jejich význam pro okolí a způsob, jakým ho ovlivňují. I malá změna podoby například technického objektu uprostřed sídliště může mít stejnou hodnotu pro danou lokalitu, jako malba na fasádu panelového domu,“ říká Jan Štepán, programový ředitel plzeňského DEPO2015, které akci pořádá. „Plochy pro realizace vytipováváme ve spolupráci s městem, městskými obvody a dalšími veřejnými institucemi. Hlásí se nám ale také sami majitelé domů nebo předsedové SVJ. Tento zájem ze strany veřejnosti nás opravdu těší a věříme, že festival WALLZ kultivaci města opravdu pomáhá,“ dodává.

Z veřejné výzvy vzešla i jedna z největších realizací letošního WALLZu – boční stěna panelového domu na Sokolovské ulici, na níž se momentálně nachází reklamní poutač. Ten překryje dílo významného českého umělce Patrika Hábla. Z veřejné výzvy vzešla také plocha boční fasády Waldorfské školy na Husově náměstí, kterou svou typickou malbou plnou jasných barev povznese výrazný český umělec Tomáš Junker aka Pauser. Dalším objektem, který na festival přihlásili sami jeho majitelé je obytný dům v Raisově ulici. Na stěně jeho zadního traktu se objeví barevně přitažlivá, mírně iluzivní, geometrická malba německého umělce Infra, který je výrazným představitelem berlínského hnutí Tape That.

Velkoplošnou realizací na průčelí budovy bývalé jídelny na rohu Jateční a Doubravecké ulice naváže italský umělec Mattia Campo Dall´Orto na loňské dílo výtvarníka Chemise z boční zdi sousedního pavlačového domu.

Bezesporu nejrealističtější pojetí muralu letošního WALLZ vytvoří na zdi bývalých garáží na nábřeží Radbuzy naproti DEPO2015 významný gruzínský pouliční umělec Dante.

Další technické stavby, které se díky festivalu dočkají obměny jsou technický objekt na Chrástecké ulici, kde mladý Rakušan Jakob der Bruder vytvoří mural vtipné směsice klasického graffiti, příběhů postav, symbolů a odkazů na životní prostředí, a objekt distribuce ČEZ na křížení ulic Brněnská a Sedlecká, kde svůj otisk zanechá Jakub Uksa aka Obic, writer pracující s geometrickou abstrakcí a čistotou formy.

Kromě velkých muralů se festival snaží každý rok přestavit i alternativní umělecké intervence do veřejného prostoru. Pro letošek bude tento trend prezentovat výrazná osoba mladé streetartové generace Pavel Dušek. Své obrazy na betonové dlaždici, tedy díla pohybující se na pomezí reliéfu a malby, lepí na rušná místa měst, kde si vysokou malířskou kvalitou získávají sympatie kolemjdoucích. Jeho betonová díla lze nalézt na mnoha místech celého světa od Benátek, New York až po Jakartu. Nyní přibude dlaždice také na zatím nespecifikovaném místě v centru Plzně.

Čtvrtý ročník festivalu WALLZ nabídne i bohatý doprovodný program. Ve čtvrtek se uskuteční otevřený graffiti jam na zeď pod fakultní nemocnicí Bory. Zúčastnit se ho může kdokoli, kdo si chce vyzkoušet tvořit po boku zkušených umělců. V pátek se odehraje oficiální ukončení celého festivalu v prostorách DEPO2015. Během něj budou představeny umělecké výstupy tohoto ročníku, proběhne vernisáž doprovodné výstavy, jež přestaví ateliérovou tvorbu umělců, kteří se festivalu zúčastnili, a také graffiti workshop pro nejmenší, na němž si děti pod vedením umělců budou moci vyrobit vlastní motiv na tričko.

Umělci WALLZ 2023:
Patrik Hábl (CZ) - Lokace: panelový dům Sokolovská 116, Obic (CZ) - Lokace: Technický objekt ČEZ Distribuce, Brněnská x Sedlecká ul., Mattia Campo Dall´Orto (IT/SLO) - Lokace: bývalá jídelna Jateční x Doubravecká, Infra (DE) - Lokace: Bytový dům Raisova 20, Lukáš Kladívko (CZ) - Lokace: Budova Dobřanská 5, Pauser (CZ) - Lokace: Waldorfská škola, Husovo nám., ​Dante (GEO) - Lokace: technický objekt (bývalé garáže) u Papírny, ​ZEBU (DE) - Lokace: Hala TJ Slavoj Plzeň, ​Jakob der Bruder (AT) - Lokace: Technický objekt Chrástecká ul., Pavel Dušek (CZ) - Lokace: v centru města (zatím nespecifikováno).