Už to vypadalo, že po více než čtvrtstoletí skončí v čele útulku pro psy a kočky Spolek (dříve Liga) na ochranu zvířat. Jenže neskončí. Oficiálně útulek sice od nového roku přebírá Městská policie Plzeň, balit fidlátka si však nikdo nemusí. Organizace podepsaly vzájemné memorandum a strážníci zaměstnance spolku převezmou. Schválili to městští radní. „Jde o 11 lidí, devět na hlavní pracovní poměr, dva na dohodu o provedení práce,“ řekl ve čtvrtek zastupitelům primátor Martin Zrzavecký (ČSSD). Velitel strážníků Karel Mach upřesnil, že jde o pozice ošetřovatelů a pomocných ošetřovatelů.

Kritice za zrušené výběrové řízení a předání útulku strážníkům se primátor Zrzavecký ani tentokrát nevyhnul. Výhrady měla nejen opozice prostřednictvím TOP 09, ale i koaliční Občané patrioti. Michal Vozobule z topky opakovaně kritizoval zrušení tendru radnicí, čímž měl být porušen zákon o veřejných zakázkách. Všichni uchazeči včetně potenciálního vítěze totiž museli z kola ven a radnice ukázala na strážníky jako na nové provozovatele.

Vítězem zrušeného tendru už nebyl letitý provozovatel Spolek (dříve Liga) na ochranu zvířat, ale konkurenční Naděje pro kočky. Že se oba spolky „nemusí“, je v Plzni zjevné.

Proto dostali útulek raději dosud touto službou netknutí strážníci, kteří přitom přišli s poměrně kontroverzní narychlo dodanou nabídkou. V ní například nabídli nereálnou, příliš nízkou cenu za veterinární služby, kterou až mnohem později narovnali. Sám primátor řekl, že situace není pro strážníky ani politiky jednoduchá. „Nemáme s tím zkušenost, přiznal Zrzavecký. Ludvík Rösch z koaličních Občanů patriotů na to reagoval slovy, že městská policie by útulek spravovat neměla. „Sám říkáte, že to neumíme, a město s tím má problémy,“ řekl Rösch.