Ani čtyřky na pololetním vysvědčení nemusí dělat žákům devátých tříd zatím těžkou hlavu. I s nimi se totiž dostanou na střední školu. Může za to málo deváťáků a příliš volných míst v prvních ročnících středních škol.

Jenže tahle praxe se už brzy může změnit. Státní maturity by totiž někteří studenti, zvláště čtyřletých učebních oborů, nezvládli. Zástupci škol uznávají, že je lepší vzít raději méně žáků do maturitních tříd a nezkazit si reputaci tím, že jejich studenti školu nedokončí.

„Pravidla musíme zpřísnit. Vyšší laťku nastaví právě státní maturity. Nejde studenty přijmout a pak jim po čtyřech letech, až maturitu nezvládnou, říct: Vy jste tady být neměli! Máme sice stále možnost, že pokud žák školu nestíhá, ho přeřadit do tříletého učebního oboru bez maturity, řada škol to ale udělat nemůže,“ říká například Jaroslav Černý, ředitel SOU elektrotechnického v Plzni.

Zatím zde platí, že žák by neměl mít čtyřku z předmětu, který je pro školu nosný, tedy z matematiky a fyziky. „Uvažujeme o tom, že pro maturitní obory opět zavedeme přijímací zkoušky z matematiky,“ dodává Černý.

Dostat se na zdravotnickou školu se čtyřkou bylo v dobách minulých nereálné. Dnes to není překážkou. Žáci se nemusí bát ani vypětí z přijímacích zkoušek. Nedělají se. „Při přijímacím řízení rozhoduje prospěch, zkoušky neděláme. Uchazeči o studium by neměli mít čtyřky z maturitních předmětů a uchazeči o studium v oboru Zdravotnické lyceum nesmějí mít žádnou,“ uvádí ředitelka školy Květoslava Vachudová.

Na velice nízké požadavky při přijímacím řízení si stěžuje například Jaromír Kašpar, ředitel Gymnázia Luďka Pika. „Kvůli velké konkurenci škol a nízkému počtu žáků vycházejících z 9. tříd jsme zkoušky u čtyřletého i šestiletého studia zrušili. Děláme je jen pro žáky, kteří k nám přicházejí z pátých tříd, dobré známky jsou přitom samozřejmě velkou výhodou,“ sdělil Kašpar s tím, že žáci, kteří se ucházejí o šestileté studium, musejí mít na vysvědčení maximálně čtyři dvojky.

Deváťáci si při současném nedostatku studentů věří. V 9. B. 21. základní školy v Plzni se nikdo nehlásí na učební obor bez maturity, na gymnázia chce většina. Škola se ale specializuje na rozšířenou výuku jazyků.

„V Plzeňském kraji letos vychází z devátých tříd 4071 žáků, střední školy a učiliště přijmou 6572 studentů. Vloni bylo volných míst ještě o tisíc více, přesně 7518 při téměř stejném počtu žáků. Rozdíl se tedy snižuje,“ uvádí krajský radní Jiří Struček.