VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sdružení radí: Oddlužujte 
se opatrně, pozor na chytáky

Plzeňsko – „Oddlužíme vás!" slibuje stále více inzerátů v médiích i na reklamních poutačích. Západočeské sdružení obrany spotřebitelů (ZSOS) ale varuje – buďte opatrní, oddlužit vás může jen soud.

18.7.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv

Roman Janda ze ZSOS vysvětluje, co to oddlužení vlastně je. „O oddlužení může požádat dlužník – nepodnikající občan, který není schopen splácet své dluhy. Provést je může jako jednu z forem insolvenčního řízení pouze krajský soud," tvrdí Janda.

„Pokud soud žádosti vyhoví, začne dlužníkovi období pětiletého odříkání. V tomto období si ze svého příjmu ponechává pouze minimální částku a vše ostatní se rozděluje mezi přihlášené a zjištěné věřitele. Chová-li se dlužník po celou dobu zodpovědně, svým jednáním nesleduje nepoctivý úmysl, a pokud zaplatil 30 až 100% svých dluhů u zjištěných věřitelů, až pak soud dlužníkovi odpustí veškeré neuhrazené dluhy," dodává Janda.

Ačkoliv nikdo jiný dlužníka oddlužit nemůže, nabídky se jen hrnou. Jsou na plakátech, v inzerci, na internetu. „Zájemce o oddlužení by měl být vůči podobným nabídkám obezřetný. Mohou totiž mít nanejvýš charakter porady či pomoci při vyplnění návrhu pro soud. Návrh přitom může soudu podat dlužník sám, nemusí jej nikdo zastupovat," upozorňuje Janda na to, že tito 'oddlužovači' se mohou na úkor dlužníkovy nevědomosti snadno obohatit, neboť takové rady jistě neposkytnou zdarma.

ZSOS proto dlužníkům, kteří se do insolvenčního řízení chystají vstoupit, doporučuje zejména zjistit podmínky, které taková poradenská služba nabízí. „Cena za službu by měla být fixní, neměla by se odvíjet například od výše dluhů. Podezřelé jsou ty nabídky, které oddlužení garantují, které nabízejí projednání s věřiteli bez soudu nebo u kterých oddlužovací služba vyžaduje sepsání smlouvy s dlužníkem. Tyto nabídky nemusí nijak směřovat ku pomoci, naopak. Dlužníka mohou ještě více zadlužit," konstatuje Janda.

Zájemce o oddlužení by měl navíc zvážit i rizika, jež může přinést to, že naprosto neznámému člověku svěří podrobné informace o svém majetku, příjmech a dluzích.

„Dlužníkům doporučujeme, aby si návrh na oddlužení vyplnili sami nebo aby jej sepsali u advokáta či u některého renomovaného občanského sdružení. Formulář, jímž dlužník může své oddlužení soudu navrhnout, se nachází na webové adrese isir.justice.cz," dodává Janda.

Autor: Pavel Korelus

18.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Pro chodce v bezvědomí letěl do Plas vrtulník

Štáb plzeňských Pirátů a jejich lídr Lukáš Bartoň.
17

Kde se slavilo a kde truchlilo

Facka na Hané. Mora zničila Škodovku pěti góly

Olomouc, Plzeň – Věděli, že to v Olomouci nebude lehké, ale že si odvezou tak hořkou porážku, hokejisté Škody Plzeň nečekali.

Série pokračuje. Viktoria porazila i Brno

Plzeň – Nezaváhali. Fotbalisté Viktorie Plzeň vyhráli už jedenácté utkání v řadě od začátku ligové sezony. V neděli doma porazili 3:0 Zbrojovku Brno, vedenou bývalým koučem Plzně Romanem Pivarníkem. O branky se postarali Krmenčík, Hořava a Kopic.

Piráti měli s sebou Edisona

PIRÁTI slavili v Dominiku. Jejich jednička Lukáš Bartoň byl spokojen, jejich pražský šéf Ivan Bartoš taky.

Asistenční pes s vámi nesmí, slyšela vozíčkářka v obchodu

Plzeň - Personál prodejny a ostraha zákaz vstupu popřely.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení