VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sdružení Jsme částí Země: Dvakrát měř, jednou řež!

Plzeň - Součást tématu kácení v aleji Kilometrovka. Vyjádření sdružení Jsme částí Země.

11.3.2009
SDÍLEJ:

Foto:

Mrzí nás, že Kilometrovku již neuvidíme v plné kráse a myslíme si, že nehovoříme pouze za sebe, ale i za mnoho stovek Plzeňanů, kteří Kilometrovku mají rádi a často se zde prochází. Zkuste si tam zajít a zeptat se na jejich názor na kácení. Nemyslíme si, že by úředníci byli vůči Kilometrovce zaujati. Věříme, že mají dobré úmysly. Některé stromy opravdu je zřejmě nutné pokácet, ale opět opakujeme, že pouze jeden vypracovaný odborný posudek je zcela nedostačující pro nejvýznamnější památnou alej našeho města. Nestačí ani odsouhlasení stejného posudku Inspekcí životního prostředí a Agenturou pro ochranu životního prostředí. Je to stále otáčení se na jednom samém posudku. Víme, že autor posudku pan Kolařík je uznávanou autoritou jak pro úředníky, tak i pro odbornou veřejnost, to ale neznamená, že je neomylný. Existují zcela jiné přístupy a pohledy na staré památné stromy.

Dnešní dendrofobický přístup k věci vylučuje přestárlé dřeviny z bezpečnostních důvodů. Existuje i odlišný přístup k věkovitým stromům, který zastává například Bohumil Reš z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. S odlišným přístupem se lze i na staré stromy po ošetření dívat jako na plně funkční a nenahraditelné pro místní ekosystém, zde konkrétně pro oblast středu města, se silně znečištěným ovzduším.

Je vůbec s podivem, že v takto důležité kauze neexistuje alternativní dendrologický posudek. Navrhujeme kácení stromů nyní zcela zastavit a nechat vyhotovit zcela nezávislý odborný posudek.

Nejde nám o to rozhodovat a zasahovat do arboristických prací, ale o změnu postoje ke stromům, které nejsou jen dřevní hmotou s určitým stupněm nebezpečnosti, ale především živým organismem, ve kterém žijí další živé organismy, ptáci, veverky a další zvířata. Naším záměrem je, aby odborníci využili svých znalostí a zkušeností na zabezpečení cesty a přitom zachovali stromům důstojné stáří. Odkaz našich dědů není jen v těchto krásných starých stromech na Kilometrovce. Je to i moudrost našich dědů, vždyť každý Čech zná staré přísloví: Dvakrát měř a jednou řež. Staré stromy si zaslouží důstojné stáří, stejně jako staří lidé, kteří po té cestě denně chodí celý život.

Roman Strejček, Zdeněk Vacek

11.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Opilý řidič havaroval u Chotíkova. Nikdy si přitom neudělal řidičák

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

Volební účast v Plzni se pohybuje kolem 60 procent

Plzeň - V parlamentních volbách 2017 šlo v Plzni k volebním urnám kolem 60 procent voličů.

Sportovci bez šance na úspěch

Plzeň - Podle jmen by se mohlo zdát, že sestavili dobrý tým, který může porážet své soky.

SOUTĚŽ o vstupenky na Tátu

Plzeň – Celosvětově úspěšná one man show Táta o tom, jak lze s humorem zvládnout období před narozením dítěte a po něm, se stala vedle Cavemana jednou z programových stálic Měšťanské besedy.

Mise v Lucernu? Velké zklamání!

Viktoria dostala facku od posledního týmu švýcarské ligy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení