Dalších 30 kol k půjčení přibude v příštích týdnech do plzeňských ulic. Projektu bikesharing, který si Plzeňané oblíbili, totiž radnice posílá více než 360 tisíc korun.

„Na nová kola, servis, polepy, obslužný software, vedení skladu kol a náhradní díly,“ potvrdil náměstek primátora pro dopravu Petr Náhlík (KDU-ČSL). Uvedl, že sdílené užívání kol má v Plzni dostatečnou poptávku, aby se mohlo stát regulérním, alternativním a šetrným způsobem veřejné dopravy.

Aktuálně má v ulicích města společnost Kontrolní skupina.cz, která sdílení kol provozuje, asi 65 kol. „Jenže ubývají. Letos na jaře jich vyjelo 80, teď je jich o 15 méně. Většinou proto, že jsou v dílně na opravě nebo servisu,“ řekl Hynek Horák z provozovatelské společnosti. Kola poškozují vandalové (v nočním městě má leckdo po pár pivech chuť se projet), nebo se i kradou, ale podle Horáka jde jen o jednotky případů. Každopádně při nákupu nových bicyklů pořizuje provozovatel raději typy, jejichž díly nejsou pro ostatní cyklisty atraktivní.

Zájemců a uživatelů o sdílení kol v Plzni stále přibývá, v evidenci je aktuálně více než 2000 lidí. A 65 kol jim už nestačí. Projekt se tu rozjel v roce 2014 a od té doby výrazně přibylo uživatelů i výpůjček. „Největší pohyb evidujeme v centru města, ale rozjezdil se i Lochotín nebo Skvrňany,“ poznamenal Hynek Horák.

Kdo chce kola používat, musí se zaregistrovat na kolemplzne.cz, stačí mu doklad totožnosti. Po zaplacení poplatku se přihlašuje přes telefon.

Režisér Benzíny Dehtov Vladimír Michálek. Na kontě má snímky jako Zapomenuté světlo, Babí léto, Je třeba zabít Sekala nebo Anděl Exit.
Filmaři na Klatovsku natočí Benzínu Dehtov