„Lidé nám přinesli spoustu dokumentů. Přišli ale třeba i s panenkou, plyšákem nebo pájkou," sdělila koordinátorka projektu Kristýna Hlavatá.

Jedním z těch, kteří do muzejního fondu přispěli, byl také František Nerad, zastupitel obce Strašice na Rokycansku, který byl od roku 1990 do roku 1992 poslancem České národní rady. Rok 1989 pro něj byl zlomový. „Já jsem se tenkrát hodně brzo připojil k Občanskému fóru, protože z toho, co jsem viděl a slyšel kolem sebe, jsem pochopil, že je potřeba něco dělat. Pak jsem jel do Prahy na Letnou a tam jsem zjistil, že se bude dít něco velkého. Ve Strašicích jsme tedy začali zakládat Občanské fórum a v té době vzniklo spoustu dokumentů. Všechny jsem si je doma odkládal do krabic s tím, že by se jednou mohly hodit. A teď přišla ta chvíle," řekl Deníku František Nerad. Do sbírky nepřinesl jen dokumenty z devětaosmdesátého, ale i z pozdějších let, kdy byl například poslancem, zastupitelem nebo se snažil zformovat platformu liberální politické strany.

„Konkrétně se jedná o různé plakáty, mé denní zápisky, doklady a fotografie z České národní rady, kde jsem poslouchal schůze a dělal jsem si poznámky, a mnoho dalších listin," upřesnil Nerad. Projekt Europeana se mu velice líbí. „Je to skvělá věc, než umřeme. Je potřeba tady něco nechávat a připomínat si, co bylo a vážit si toho, co dnes máme, vážit si svobody," říká Nerad. Ze současné politické situace není nadšený. „Příliš se preferují politické strany na úkor občanské společnosti, která pak uvadá," míní.

Sbírkový projekt Europeana zamíří po Plzni do Hradce Králové, Prahy, Olomouce a do Opavy. Všechny předměty budou poté vystavené na webu europeana.eu.