Milan Baše pokračuje ve zcela unikátní sbírce, kterou před lety založil jeho otec. Sbírá medaile, mince a další předměty, na kterých je vyobrazen císař Karel IV.

V Plzni je od ponělí k vidění kolem stovky jeho mincí a medailí. To je však jen malá část Bašeho sbírky. „Některé exponáty se získávaly velmi těžko," přiznává sběratel, který pochází z Prahy. Sbírka má však západočeské kořeny. „Otec totiž začal sbírat mince a medaile v Chebu," vysvětluje třiačtyřicetiletý odborník.

Nejstarší medaile se datují do 17. století, nejstarší mince byly vyraženy ve 14. století – za vlády tohoto významného českého krále. „Karel IV. byl nejčastěji zobrazován na medailích jednotlivých fakult," doplňuje Baše. Právě medaile plzeňské lékařské fakulty dodává současné výstavě plzeňský punc. Získat ji ale nebylo vůbec snadné.

„V roce 1998 u příležitosti výročí 650 let Univerzity Karlovy jsme vystavovali v Karolinu. V té době jsme ještě neměli tolik medailí a zrovna ta plzeňská nám chyběla," popisuje Milan Baše. „Tenkrát výstavu navštívil děkan plzeňské lékařské fakulty a nebyl zrovna rád, že tam ta plzeňská medaile není. Otec mu v té době říkal, že by jí rád vystavil, ale že ji bohužel nemá, ale rád by ji do své sbírky získal," pokračuje sběratel.

„Děkan řekl, že ji tatínkovi rád udělí, ale musí si ji zasloužit. Navrhl mu, aby na plzeňské fakultě uspořádal podobnou výstavu," vypráví Milan Baše. Část sbírky se tehdy proto odvezla do Plzně a sběratel medaili získal.

A čeho si Milan Baše ze své sbírky cení nejvíce?

„Medaile, kterou jsme s matkou dali otci k jeho padesátým narozeninám. Je zajímavá nejen tím, že jsou na ní vyobrazeny motivy z karlštejnské kaple, ale zároveň je na ní deset stuh, na kterých jsou názvy měst, kde Karel IV. univerzitu založil nebo obnovil," svěřuje se sběratel.