Slavnosti svobody jsou vždy významnou akcí pro celé město i celý kraj. Je nesmírně důležité si tyto historické události připomínat a je pro náš klub ctí, že je nyní můžeme propojit i s naším zápasem,“ vysvětloval generální ředitel a předseda představenstva klubu Adolf Šádek proč se plzeňská Viktoria rozhodla k takto významné akci připojit.

Už v pravé poledne začal ve Štruncových sadech bohatý doprovodný program. A kromě tradiční viktoriánské fanzóny tady byla nejen pro fotbalové fanoušky připravena výstava vojenské techniky. Zájemci si tak mohli zblízka prohlédnout vrtulník V3A Sokol, který u Doosan Areny přistál z bezpečnostních důvodů už v ranních hodinách.

Příběh tří plzeňských letců britské RAF si připomněli lidé na Doubravce. Uctili jejich památku.
Lidé na Doubravce si připomněli příběh tří plzeňských letců britské RAF

Tank sice o Doosan Areny k vidění nebyl, ale zato přijel lehký bojový vůz Kajman (Land Rover 130 Defender), vojenský vůz Tatra 810, multifunkční bojové vozidlo Pandur, modulární obrněnec Titus, který slouží dělostřeleckému pluku. Proběhly i ukázky bojové techniky, práce psovodů a samozřejmě nechyběla ani polní kuchyně, která se Plzně stěhovala z Jinců už v sobotu.

„Je to fantazie, že si můžeme současnou vojenskou techniku prohlédnout takhle zblízka,“ pochvaloval si Jaroslav z Křimic, který dorazil na fotbal i s vnukem. „Jeho táta už na vojně nebyl, tak jsem ho vzal, aby se podíval,“ usmál se. A nebyl zdaleka jediný, akce vzbudila zájem nejen mezi fotbalovými fanoušky.

Na mnoha místech Plzně byly k vidění kempy klubů vojenské historie a dobová bojová technika
Slavnosti svobody začaly velkolepě. Centrum Plzně zaplnily tisíce lidí

„Není to jen o dnešním výjimečném zápase, který má připomenout a podtrhnout slavnosti svobody v Plzni, ale také o principech fair play a aktivního a zdravého životního stylu, který spojuje armádu a profesionální fotbal,“ okomentoval první společnou akci s plzeňskou Viktorií 1. zástupce náčelníka generálního štábu Armády České republiky generálporučík Miroslav Hlaváč.

„Je to také o národní hrdosti, respektu k dlouholetým tradicím a obecně o úspěších minulých generací, kterých jak armáda, tak i profesionální fotbal v Česku mají celou řadu,“ doplnil Hlaváč.

Zdroj: Soukup Zdeněk

I poslední chvíle před výkopem prvního zápasu finálové skupiny o titul měly slavnostní nádech, zazněla klubová hymna „Ať stále vítězí Viktória…“ Přímo na trávník napochodovala čestná stráž s vlajkou ČR, aby asistovala u dekorování oceněných veteránů a ještě před nástupem hráčů zazněla státní hymna. A nad plzeňskou Doosan Arenou přeletěly armádní vrtulníky.

Teprve pak mohl hlavní rozhodčí Petřík fouknout do píšťalky a zahájit utkání s Mladou Boleslaví, které bylo i vzhledem k postavení fotbalistů Viktorie Plzeň tentokrát trochu stranou.

Zdroj: Soukup Zdeněk