„Přijela jsem večer, zaparkovala a už jsem nevyjela. Kdyby nebylo bráchy, asi bych se z parkoviště ani nedostala,“ stěžuje si Martina Prčková na stav silnic v Břeclavské ulici v Plzni na Vinicích. Na chodníku i parkovišti tu podle ní leží 15–20 centimetrů sněhu a obvod s tím nic nedělá. „Když jsem se ptala na úřadu, kdy to přijedou uklidit, řekli, že s tím ani nepočítají,“ dodává Plzeňanka. A starosta Lochotína její slova potvrzuje.

„Parkoviště opravdu neuklízíme, na to není technika. Při současném kalamitním stavu se snažíme, aby byly průjezdné hlavní silnice a odklízíme i sníh z frekventovaných chodníků,“ uvedl Miroslav Brabec (ČSSD). V ulicích Lochotína je podle něj nyní všech dvanáct vozů, které má obvod objednané.

Lochotín však není jediným obvodem, který má problém s parkovacími stáními plnými rozbředlého sněhu. Řidiči téměř nemohou zastavit například podél nákupní Galerie Dvořák na Slovanech, zapadaná zaparkovaná auta jsou i v centru města.

Střechy jsou pokryté sněhem. Ten na některých místech spadl na chodník. Bylo tomu tak například v Kollárově ulici.

Posilu na odklízení sněhu nyní objednal centrální plzeňský obvod. „Najali jsme další tři externí firmy. Prohrnují ulice, ale hlavně odvážejí sníh,“ uvedl místostarosta trojky Radislav Neubauer (ČSSD) s tím, že už začali s odvozem sněhu z centra Plzně k Papírenské lávce.

Že současná sněhová nadílka není pro město typická, potvrzují i meteorologové. „V Plzni–Bolevci bylo včera naměřeno 30 centimetrů sněhu. Pro tento den je to maximum od roku 1969, kdy se v této stanici začalo měřit,“ uvedla plzeňská klimatoložka Růžena Stančíková.

Absolutní maximum sněhu, které v Plzni od tohoto roku leželo, je přitom o pouhé dva centimetry víc. „32 čísel bylo naměřeno 27. listopadu 1969 a 3. března 1970,“ dodává.