VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S rozrůstáním Plzně je konec

Plzeň - Nový územní plán nepočítá s expanzí zástavby, využít se mají prázdné lokality ve městě.

21.1.2015 11
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Avestus Real Estate

Plzeň se v příštích letech nemá rozrůstat ani rozšiřovat. Naopak se zahustí zástavba ve městě tak, aby byla využita dnes prázdná místa jako proluky či plochy mezi už zastavěnými pozemky.

Předpokládá to nový územní plán, který se právě připomínkuje a projednává. Zastupitelé města jej mají schválit do konce roku 2016. Jde o závazný dokument, který musí dodržet všichni. Vlastníci nemovitostí, úřady i investoři.

„Nepočítá se s dalšími rozsáhlými rozvojovými plochami jako například Jižní Město nebo Západní Město, což je území za Skvrňany za západním okruhem," uvedla ředitelka Útvaru koncepce a rozvoje Irena Vostracká. Důvod? Město nechce a nepotřebuje investovat do zasíťování dalších lokalit ani prodlužovat veřejnou dopravu. Právě zejména kvůli hotovým veřejným sítím je trend spíš využít prázdné lokality ve městě.

To je případ třeba bývalého dopravního depa v Cukrovarské ulici a jeho okolí, nedalekého areálu Papírny, plochy u Hamburku, území kolem Karlovarské třídy od rondelu nahoru na Lochotín po obou stranách silnice, území mezi nákupní Olympií a nedalekým Čechurovem nebo třeba kasáren na Slovanech.

Novinkou nového plánu je, že každá plocha bude muset mít před zastavěním svoji územní studii. Už v ní se bude řešit a ještě před vydáním územního rozhodnutí schvalovat, co a v jaké podobě se postaví. Dnes nebyla studie povinná pro všechna místa.

Architekt Jan Toman považuje za pozitivní, že v novém plánu je Plzeň rozdělena na lokality se svojí charakteristikou, jež musí případná nová zástavba ctít. Mezi domy s podobnou výškou by tak neměl vyrůst mrakodrap ani jiná extrémní stavba. Za velký problém ale označil Toman dopravní systém. Původně totiž plán počítal s tím, že silnice první třídy budou končit na obchvatu a objízdných trasách a dál do města povedou už jen ty s charakterem městských tříd. „To ale neprošlo, protože územní plán Plzně byl podřízen krajskému, kde to tak není," podotkl Toman. Podle něj to Plzeň ničí a svazuje. „Omezilo by to například plánovaný severojižní průtah městem," míní Toman.

Územní plán škatulkuje město na stovky lokalit

Územní plán města je vlastně základní dokument, mapa, která říká, jak je a bude to které území využito. Kde se co postaví či přestaví a naopak ukazuje nezastavitelné plochy.

Dosud platný územní plán je z roku 1995. V novém (můžete vidět ZDE) jsou vidět jednotlivá území města barevně odlišená:

zelené jsou přírodní, lesní a zemědělské plochy
modré značí vodní a vodohospodářské území
fialové jsou dopravní a technická území
varianty růžové značí obchod, služby, území smíšené obytné a občanské vybavení
oranžové jsou plochy rekreační

Územní plán města Plzně

Místa se stavebním potenciálem, například území bývalých kasáren na Slovanech, jsou spojena s novou dopravní infrastrukturou. V tomto případě to znamená návrh na protažení tramvajové tratě z náměstí Milady Horákové do kasáren, kde mají vyrůst byty a s nimi spojená občanská vybavenost.

Územní plán tak, jak je navržen, výhledově počítá i s prodloužením dalších tramvajových tratí, kromě už známého kolejiště z konečné na Borech směrem na Borská pole, například také s kdysi uvažovanou tratí na Vinice nebo ze Světovaru do obratiště Libušínská.

Velký důraz klade územní plán na veřejná prostranství, kterými jsou zejména náměstí, ulice, chodníky, pasáže, nábřeží a parky.
Podrobnosti k územnímu plánu na stránkách Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně: ukr.plzen.eu

Autor: Dana Veselá

21.1.2015 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

parlamentní volby v Horních Počernicích, 20.10.2017
SLEDUJEME ON-LINE
22

Volební místnosti se zavřely

Ilustrační foto.

Opilý řidič havaroval u Chotíkova. Nikdy si přitom neudělal řidičák

Hubník: Škoda první půle

Lugano (od zvláštního zpravodaje deníku) – Utkáním proti Luganu naskočil znovu do mužstva po dlouhé pauze zaviněné vleklým zraněním. Svůj návrat si ale kapitán Viktorie Roman Hubník představoval určitě jinak. Jeho tým prohrál v Luganu 2:3 a ani on sám neměl svůj den.

Volební účast v Plzni se pohybuje kolem 60 procent

Plzeň - V parlamentních volbách 2017 šlo v Plzni k volebním urnám kolem 60 procent voličů.

Sportovci bez šance na úspěch

Plzeň - Podle jmen by se mohlo zdát, že sestavili dobrý tým, který může porážet své soky.

SOUTĚŽ o vstupenky na Tátu

Plzeň – Celosvětově úspěšná one man show Táta o tom, jak lze s humorem zvládnout období před narozením dítěte a po něm, se stala vedle Cavemana jednou z programových stálic Měšťanské besedy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení