Více než kilometr nad zemí prvních pár vteřin trnou, jestli se vůbec otevře hlavní padák. Spoléhají na své znalosti z výcviku a věří, že neselže vysílačka. Někteří lidé je mají za šílence, jiní jim závidí. Každopádně zájemců o adrenalinovou zábavu, jakou skok padákem rozhodně je, neustále přibývá.

Jedním z nich je také čtyřiadvacetiletý student z Plzně Jan Novák. Během pár let si stihl vyzkoušet bungee jumping, skok se svázanýma nohama z mostu vysokého osmdesát metrů, dále vodní zorbing nebo jízdu na terénních koloběžkách. „Adrenalinové sporty mě přitahovaly vždycky. Teď jsem chtěl vyzkoušet skok z letadla. Je to zase o jeden stupeň víc něž bungee,“ vysvětluje.

Ocitnout se v takové výšce je vždy risk, proto by si parašutisté měli pravidelně kontrolovat padák a případně pohotově zareagovat. „Já jsem skákal asi ze šestnácti set metrů. Když se otevřely dveře a já jsem uviděl tu výšku, trochu mi zatrnulo a vykročit do prázdna bylo těžké. Potom jsem si ale řekl, že to zvládnu, a skočil jsem. Padák se mi otevřel hned. Měl jsem trochu strach, aby nebyl nějaký problém a já nemusel vytahovat záložní. Párkrát jsem vletěl do mraku, naštěstí tam nebyl žádný větší vítr, takže zhruba po deseti minutách jsem v pořádku přistál zase na zem,“ popsal student.

V tom, že nejtěžší je udělat první krok, se s ním shoduje i další účastník výcviku. „Ve chvíli, kdy člověk stojí nad propastí, je nejtěžší udělat ten krok do neznáma. Poté, co mi vítr ve dvanácti set metrech dal pár facek, já se oklepal a zkontroloval, že je všechno tak, jak má být, tak potom už jsem si jen užíval výhled,“ upřesňuje Michal Bryxí.

Oba studenti skákali úplně poprvé, museli tak projít základním výcvikem, který zabezpečil Aeroklub Plzeň–Bory. „Každý, kdo si chce užít pár minut ve vzduchu sám a ne v tandemu, musí základní výcvik absolvovat. V den seskoku proběhne ještě přezkoušení a pak už se jen hlídá počasí. Pokud vítr dosáhne síly šest metrů za sekundu, parašutisti, kteří nemají žádné předchozí zkušenosti, nesmějí seskočit. Pokud jsou větrné podmínky v normě, nezkušení skokané mohou do vzduchu. Po celou dobu letu na ně dohlíží a vysílačkou je naviguje jeden z instruktorů,“ vysvětluje předseda aeroklubu Jan Bečka.

Podle něj je větší zájem spíše o tandemové seskoky. „Možná je to i tím, že lidé nemají čas na několikahodinový výcvik, který se ještě navíc musí provést den předem. Zatímco instruktáž před seskokem v tandemu zabere asi pět minut,“ uvažuje Bečka.

Výška určená pro základní výcvik je 1200 metrů a cena je 2300 korun. Za tandem je to 3500 korun za skok a 1500 korun za video. „U nás se skáče každý víkend a naši piloti startují zhruba sedmkrát za den, takže vlastně každou hodinu.“ doplnil předseda.

Lenka Königsmarková