„Dovnitř vjelo už 18 aut, devět se jich pak vrátilo ven,“ potvrdil asi po hodině provozu ředitel společnosti Parking Pilsen Martin Pytlík. První rezidenti tu začnou parkovat od příštího pátku 1. července. „Bude to pět aut společnosti Vodafone,“ doplnil Pytlík.

Na centrum bez aut počkáme

Zda si Plzeňané najdou na Rychtářku cestu se ukáže v prvních týdnech provozu. Parkovné na Rychtářce je třikrát levnější než v historickém jádru – zatímco hodina stání na náměstí Republiky a v přilehlých ulicích vyjde na 30 korun, v parkovacím domě stojí desetikorunu. A na náměstí je to z Rychtářky asi 350 metrů a přes rušnou Tyršovu ulici vede z druhého podlaží Rychtářky lávka pro pěší. „Významně se rozšířují možnosti parkování v Plzni, v jeho širším centru. Věřím, že návštěvníci města i Plzeňané si sem cestu najdou,“ míní primátor Martin Baxa (ODS).

Na dotaz, zda radní teď skutečně omezí počty aut odstavených v centru, což město slibuje léta, ale primátor reaguje opatrně. „Ponecháme si teď nějaký čas k tomu, abychom vyhodnotili jak se otevření Rychtářky promítne do parkovacích poměrů. Během podzimu se k opatřením ke zklidnění centra města vrátíme,“ slibuje Baxa. Na náměstí bez aut nebo s výrazným omezením mají přitom někteří radní odlišné názory. Například technický náměstek primátora Petr Rund (ODS) tvrdí, že omezení by už teď podpořil, náměstek pro dopravu Miloslav Šimák (ČSSD) míní, že problém s auty přeplněným centrem města nelze okamžitě vyřešit několika zákazy.

Komerční prostory

Kromě parkovacích míst nabízí Rychtářka také 1950 čtverených metrů komerčních ploch v přízemí. Zatím se tu chystá otevřít autosalon a podle generálního ředitele společnosti Hermosa Parking Pilsen Martina Krále by měla souviset s auty i většina pronájmů dalších komerčních ploch na Rychtářce, výjimkou bude ale například značkové kuchyňské studio. „Zatím máme nasmlouvány pronájmy asi pro třetinu ploch, ostatní dosud nejsou provozně připraveny,“ potvrdil Král s tím, že by se tu měl usídlit i další prodejce nových nebo ojetých vozů či pojišťovna. „Nájemné činí kolem deseti až patnácti euro za čtverečný metr a měsíc,“ dodal Král.

Splátky? 19 let

Právě společnost Hermosa Rychtářku postavila za 250 milionů Kč a bude ji pro město 19 let provozovat. Plzeňská radnice bude investorovi platit zhruba 19 milionů Kč ročně; radnice bude inkasovat veškeré parkovné. Příjmy z komerčních prostor získává Hermosa.

Parkovací dům

Hodina parkování přes den tu stojí 10 korun, v noci pětikorunu.
Objekt má 447 stání pro auta, 8 venkovních pro autobusy.
Komerční plochy zabírají 1950 čtverečných metrů.
Z druhého podlaží Rychtářky vede přes rušnou Tyršovu ulici lávka pro pěší, na náměstí Republiky je to 350 metrů.
Rychtářka stála 250 milionů Kč, město ji bude investorovi splácet 19 let po 19 milionech Kč.