Stavba parkovacího domu Rychtářka se 435 parkovacími místy získala ve čtvrtek poslední nutný souhlas městských zastupitelů. O den dříve už dostala stavební povolení. „Stavět se začne hned poté, co podepíšeme s investorem smlouvu,“ potvrdil technický náměstek primátora Petr Rund (ODS). Předpokládá, že první auta tady zaparkují už letos na podzim.

Investorem Rychtářky bude společnost Hermosa Real Estate, která nabídla podle Runda městu nejlepší podmínky. Objekt vystaví za zhruba 250 milionů korun a město jí bude následujících 19 let splácet ´poplatek za dostupnost parkování´. Ročně tak odejde z městské kasy směrem k investorovi cca 18,5 milionu korun, celková suma se vyšplhá na více než 350 milionů.

Poté, co Plzeň zaplatí poslední splátku, stane se majitelem objektu. „Je to výhodné, protože se nás po celou dobu nebudou týkat náklady na údržbu, energie a opravy,“ prohlásil Rund.

Zejména opoziční zastupitelé z ČSSD kritizovali, že investor bude smět vybírat nájem z komerčních prostor, jež zaberou asi 1600 čtverečních metrů. Firma je totiž bude pronajímat zájemcům sama a je jen na ní, komu. „Předpokládá se, že tam bude například banka,“ podotkl Rund.

O ceně za parkování rozhodne v budoucnu radnice na návrh městské společnosti Parking Plzeň. Rund připouští, že ceny za parkování v ulicích se možná zvednou. „Předpokládáme, že v některých ulicích v historickém jádru se nebude parkovat vůbec, jinde se taxy upraví,“ vysvětlil Rund. Ceny na Rychtářce by se mohly pohybovat kolem 30 korun za hodinu a město se bude snažit je pružně upravovat podle momentální potřeby a podle toho, jak se novou službu lidé naučí využívat.

Podle opozičních zastupitelů, například Petra Sovy (ČSSD), je na jednu stranu dobře, že město získá první parkovací dům. „Možná by se ale mohl jmenovat komerční dům, protože my vlastně dáváme městský pozemek soukromníkovi na komerci. A ještě mu budeme platit,“ upozornil Sova. Kritizován byl i počet parkovacích míst, původně jich mělo být na Rychtářce téměř jednou tolik.