„Prosinec byl mimořádný. Na náměstí se konaly trhy, do centra přijelo víc lidí,“ míní Martin Pytlík, šéf společnosti Parking Pilsen, která má parkování na starost. Právě díky nim byla Rychtářka plnější než obvykle, ale více aut parkovalo také v ulicích města. „Stání na povrchu byla plná zhruba z 80 procent,“ potvrdil Pytlík.

Rychtářka začala nyní nabízet i placení parkovného s pomocí Plzeňské karty. Stačí mít peníze v tzv. elektronické peněžence a automaty částku za parkování umějí odečíst.

V přízemí objektu se také zaplnil první nebytový prostor – začalo tu fungovat kuchyňské studio. Jenže příjmy za nájem město neinkasuje, náleží investorovi objektu, který místa může pronajímat. Právě zaplněním části přízemí a výlohou, jíž je možné vidět nabízené kuchyňské linky, jako by Rychtářka ještě trochu ztratila dojem, že jde hlavně o parkovací dům s nejlevnějším tarifem pro stání v centru města. Kompletní navigační systém pro řidiče nebo výrazné světelné cedule s upozorněním na volná místa stále chybí. „Dopravní značky se šipkami navádějící řidiče ze všech směrů jsou již schválené, objeví se na jaře,“ potvrdil dopravní specialista Správy veřejného statku Ondřej Vohradský. Světelné elektronické tabule s počty volných stání je podle něj třeba nejprve propojit s parkovacím systémem uvnitř Rychtářky, aby mohly být neustále aktualizovány. „Mělo by jich být asi deset, jedna bude například v úrovni Prazdroje ve směru od Prahy,“ doplnil Vohradský.

Parkovací poplatek mohou nyní zaplatit řidiči na Rychtářce také  Plzeňskou kartou

Pytlík potvrdil, že podle průzkumů tvoří cizinci parkující na Rychtářce pouhé procento. Nyní se chystá nový průzkum, který by měl řidiče specifikovat. Bude se například zjišťovat, nakolik využívají služby parkovacího domu Plzeňáci, nakolik turisté nebo ti, co sem dojíždějí do zaměstnání. Podle potřeb jednotlivých skupin se pak mají upravovat další služby nebo zlepšovat navigační systém v útrobách objektu.

Včera byla v parkovacím domě obsazena zejména spodní patra, největší zájem mají řidiči o místa poblíž lávky pro pěší, která přemosťuje rušnou Tyršovu ulici a po níž jde přejít do sadů Pětatřicátníků.

V souvislosti s otevřením Rychtářky radnice slíbila, že se bude zabývat zklidněním centra města a upraví například parkovací zóny v ulicích nebo v některých částech kolem náměstí Republiky dokonce parkování zakáže. Při posledním jednání se ale radní na novém systému nedohodli. V centru měla vzniknout zóna se stovkou vyblokovaných parkovacích míst pro ty, kteří tu bydlí nebo podnikají. Tito rezidenti by měli svá místa podobně jako v Praze za modrou čarou. „Museli by si koupit parkovací kartu jako nyní. Pak by ale měli svá místa blokovaná a nemuseli by se vejít do stání společně s řidiči s lístky z parkovacích automatů,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu Miloslav Šimák(ČSSD).

Rychtářka má kapacitu 447 parkovacích míst, byla otevřena 23. června 2011.